Wielka wygrana dzięki hipnozie

W Londynie kilka dni temu odkryto nietypowe oszustwo. Zatrzymano Louisa O’Flanagana, Irlandczyka urodzonego, który od lat żył jako rentier. Kilka lat temu wygrał on wielką sumę w loterii miejskiej w Dublinie – 50 000 funtów szterlingów.

Teraz został aresztowany pod zarzutem oszustwa. Londyńskie gazety podały następujące szczegóły sprawy: O’Flanagan do roku 1892 mieszkał w Dublinie bez stałego zajęcia, nazywał siebie „iluzjonistą” i hipnotyzował ludzi. Często dawał pokazy swoich umiejętności w mniejszych miastach, ale zazwyczaj zarabiał niewiele i cierpiał na brak pieniędzy.

Mówiono też, że popełnił różne oszustwa, ale nigdy nie udało się ich udowodnić, więc nie było podstaw prawnych, by go ścigać. W maju tego roku wygrał on w loterii miejskiej w Dublinie. Stał się wtedy bogatym człowiekiem, opuścił swoje rodzinne miasto i przeniósł się do Londynu. Nikt nie podejrzewał niczego złego.

Pewnego czasu temu urzędnik miejski z Dublina, Dinsmore, zwrócił się do policji i przed sądem, przed którym sam się stawił, przyznał, że osiemnaście lat temu O’Flanagan zwabił go do swojego mieszkania.

Ponieważ magik wiedział, że Dinsmore jest odpowiedzialny za wyciąganie numerów z urny podczas losowania, zmusił go podstępem do hipnotyzowania i wymusił na nim, poprzez transmisję myśli, wyjęcie z urny numeru odpowiadającego numerowi na losie O’Flanagana. W ten sposób ten wygrał. Zatrzymany początkowo próbował zaprzeczać, ale gdy został przyparty do muru, przyznał się do winy. Jego majątek zostanie przekazany z powrotem do miasta Dublinu i rozdany potrzebującym.

źródło:Das große Los durch Hypnose; „Zentralblatt für Okkultismus” Miesięcznik do badania całokształtu nauk tajemnych, Mai 1910.
nazwa niemiecka: „Zentralblatt für Okkultismus” Monatsschrift zur Erforschung der gesamten Geheimwissenschaften, Mai 1910.