Franz Bardon

FRANZ BARDON

Franz Bardon (1 grudnia 1909 – 10 lipca 1958), czeski okultysta, mistrz Frabato.

Urodzony w Opawie (Troppau) na Śląsku Austriackim, był najstarszym z trzynastu dzieci i był jedynym synem w rodzinie. We wczesnych latach młodości pracował jako artysta estradowy używając pseudonimu Frabato, będącym skrótem złożonym ze słów Franz (FRA), Bardon (BA), Troppau Opava (TO). Mając trzydzieści lat, z powodu swojego zainteresowania okultyzmem, został uwięziony przez nazistów w obozie koncentracyjnym, gdzie przebywał trzy i pół roku. Jakiś czas później stał się słynny jako nauczyciel hermetyzmu i pracował jako uzdrowiciel. Posiadał wiedzę na temat magii hermetycznej i kabały. To właśnie podczas tego okresu życia napisał kilka książek, dzięki którym stał się znany.

Aresztowany przez służby sowieckie w kwietniu 1958 r., zmarł trzy miesiące później w wyniku komunistycznych prześladowań w Czechosłowacji w szpitalu więziennym w Brnie. Pozostawił żonę Marię i córkę także o imieniu Maria i syna Lumira.

Publikacje:

  • (1956) Wtajemniczenie do hermetyzmu
  • (1956) Praktyka magicznej ewokacji
  • (1957) Klucz do prawdziwej kabały
  • (1958) Frabato
  • Praktyka magicznej ewokacji

Jak wspomina sam autor we wprowadzeniu do WdH: „Nie istnieje żaden ziemski wtajemniczony, niezależnie od tego jak wysokiego byłby poziomu, który mógłby zaoferować więcej, niż jest przedstawiane w tej książce.”

Poniżej znajdują się książki PDF do pobrania:

System hermetyzmu

Beletrystyka dotycząca życia i postaci Franza Bardona

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Franz_Bardon 

Osobą zainteresowanym głębiej polecam materiały angielskojęzyczne jak np tę pozycję:

  • Franz Bardon (2002). Kenneth Johnson, ed. Frabato the Magician: An Occult Novel. Gerhard Hanswille (trans.). Salt Lake City, UT: Merkur Pub. ISBN 1-885928-15-7.