IX Pustelnik

IX. PUSTELNIK

OSTROŻNOŚĆ

 

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: ostrożność jest pancerzem mądrości. Przenikliwość chroni przed upadkiem w przepaść i niebezpieczeństwem pułapek. Zalecana jest ostrożność w działaniach najbardziej banalnych, codziennych.

Niczego nie wolno zaniedbywać, mały kamyk może spowodować przewrócenie zdobywczego rydwanu. Należy raczej milczeć niż rzucać słowa na wiatr.

Karta ta przedstawia symbolicznie światło mądrości załamujące swe promienie w materii. Mądrość, w której znajduje się prawda, jest zasłonięta i głęboko ukryta przed ludzkim wzrokiem. Jest ona miłością i światłem. Przenikając materię daje życie. Pustelnik jest kartą intelektualną i pełną mocy. W swym znaczeniu elementarnym Pustelnik przedstawia człowieka poszukującego Prawdy, w spokoju i cierpliwie, w oparciu o swą logikę i poprzez światło na pół ukryte, którego używa z rozwagą. Pustelnik dzięki swej sile może wstrzymać działania Diabła.

Czekanie, refleksja, mądrość – takie jest znaczenie Pustelnika, jeżeli znajduje się w otoczeniu sprzyjających kart. W przeciwnym razie jest to karta upadku.

USTAWIENIE POSTACI: Pustelnik stoi, głowa zwrócona prawie przodem. Jego myśl zmierza do bezpośredniego ale rozważnego działania. Wybitna praca wewnętrzna, o której świadczy pozycja stojąca prowadzi ku spokojowi i medytacji.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: mądrość, skupienie. Ostrożność, powol-ność, przezorność. Zablokownie na planie uczuciowym, małe zainteresowanie sprawami seksu, małe zaufanie do siebie w sferze realizacji materialnej i nieufność w stosunku do bliźnich.

Karta ta sprzyja długiemu życiu. Możliwy jednak reumatyzm oraz choroba chroniczna, której diagnoza może być trudna.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: karta samotności, starości, kontemplacji, filozofii, poszukiwań naukowych, wytrwałych badań, tajemniczości, religijności, medycyny. Jest również kartą moralności i cech budzących szacunek.

– fragmenty z książki  „Tarot Marsylski Sztuka Wróżenia” autor Helena Starowieyska