XI Moc

XI. MOC

ZAUFANIE

 

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: aby móc, trzeba mieć wiarę w swą moc. Człowiek, który ją zachowuje, idzie naprzód i przeszkody znikają przed nim jak fantomy. Aby stać się silnym, trzeba pokonać w sobie słabość serca i wypełniać swój obowiązek zgodnie z własnym sumieniem.

Karta mówi o walce i woli zwycięstwa, które przynoszą efekt tylko wtedy, gdy człowiek panuje nad swą siłą, i nie pozwala jej się zdominować. Moc symbolizowana jest przez kobietę, co oznacza konieczność odrzucenia agresji i brutalności. W swym znaczeniu elementarnym, Moc przedstawia tę spośród sił człowieka, którą można wykorzystać w pełni na wszystkich planach, o ile jest ona zgodna z zamysłem boskim. Karta ta zapowiada wielką potęgę. Przedstawia tę samą siłę, jaka przejawia się w koncepcji artystycznej i w akcie seksualnym. Karta ta mówi o istnieniu protekcji Kosmosu, ale jednocześnie ostrzega przed rozpraszaniem siły.

USTAWIENIE POSTACI: głowa kobiety zwrócona do przodu, przechylona ku lewej stronie wskazuje na refleksję i rozwagę. Zapowiada działanie, które może być zrealizowane dopiero po pewnym czasie.

ATRYBUTY OSOBOWOŚCI: jasny osąd. Zdolność realizacji, inicjatywa. Dominacja namiętności, przebojowość. Odwaga, tupet. Czasami gwałtowność, złość, niedyskrecja.

ZNACZENIE UŻYTKOWE: Moc jest kartą optymizmu i zaufania do sa-mego siebie. Najbardziej śmiałe wysiłki muszą zakończyć się sukcesem. Karta ta zapowiada dużą odporność fizyczną. Wzmacnia system wartości. Czasem mówi o takich skłonnościach, jak złość, gwałtowność, wylewność, gadatliwość, niedyskrecja, ale także wspaniałomyślność, otwartość, przywiązanie i duch poświęcenia. Skłania do prostowania błędów, do zbyt głębokiego wnikania w życie bliźnich, ale odbywa się to bez antagonizmów, kłótni, przemocy.

Jest kartą pasji, namiętności, która mówi, że serce ma pierwszeństwo przed głową i że siła często panuje nad prawem. Zapowiada zmagania, w których śmiałość, wytrzymałość i tupet przynoszą triumf. Pokazuje, że przemoc i siła są czasem bardziej wskazane niż dyplomacja albo półśrodki. Kadzi raczej przeciąć konflikt niż tracić czas na rozwiązania. Jest kartą sposobów śmiałych, ale nie podłych. Wróży pytającemu to wszystko, co może go protegować albo bronić.

 

– fragmenty z książki  „Tarot Marsylski Sztuka Wróżenia” autor Helena Starowieyska