Chico Xavier

Francisco Cândido Xavier, zwany przez wszystkich Chico, czyli Franek, był jednym z najbardziej niesamowitych mediów w historii spirytyzmu.
Urodził się w biednej rodzinie w środkowej Brazylii. Zdobył bardzo ograniczone wykształcenie i już od najmłodszych lat – podobnie jak większość brazylijskich dzieci, musiał pracować, by wspomóc swoją rodzinę.

Już od najmłodszych lat widział Duchy. Jako pięcioletnie dziecko rozmawiał z mamą, która zmarła nieco wcześniej. Gdy jako siedemnastoletni chłopak zapoznał się po raz pierwszy ze spirytyzmem i z książkami Kardeca, od tego momentu wszystko to, co się wokół niego działo, zaczęło nabierać sensu. Od tego momentu wspólnie ze swoimi duchowymi opiekunami, zaczął robić wiele fantastycznych rzeczy, czym przyczynił się do znacznego rozpowszechnienia się wiedzy spirytystycznej w Brazylii, gdzie dziś sympatyków spirytyzmu są miliony.

Ciężko przytoczyć całą biografię Chico Xaviera, warto jednak chyba wymienić jego najbardziej niesamowite dokonania:

– W ciągu swego życia wydał 412 książek napisanych poprzez psychografię; jest to z pewnością wyjątkowe osiągnięcie – sam nie znam żadnego autora, któremu udałoby się pobić ten rekord. Książki, które wydawał, są rozmaite: od opasłych powieści, przez książki historyczne, po historie dla dzieci i wiersze. Co intrygujące każdy z autorów duchowych ma swój styl, a same książki były wielokrotnie doceniane przez znawców literatury.

– Podobieństwo stylu duchowych autorów ze stylem pisarskim, który charakteryzował ich za życia, jest często tak duży, że niemożliwym jest odróżnić psychografie od dzieł wydanych jeszcze przed ich śmiercią. Do tego stopnia, że sam Chico Xavier został niegdyś pozwany przez rodzinę jednego z autorów Humberto Camposa, gdyż osoby te domagały się praw autorskich do opublikowanych przez Chico dzieł.

– Co ciekawe, Chico przekazał prawa do wszystkich książek napisanych poprzez psychografię federacjom i ośrodkom spirytystycznych, samemu nie chcąc za nie ani grosza. Twierdził bowiem, że skoro on tak naprawdę nie jest ich autorem, nie należy mu się za nie żadna zapłata.

– Pewnego razu doszło do jeszcze ciekawszego przypadku. Jeden z Duchów zdecydował się dyktować rozdziały swojej książki dwóm mediom jednocześnie. Naprzemiennie otrzymywali je więc Chico Xavier i Waldo Vieira, którzy nie zdawali sobie z tego sprawy. Dopiero, gdy rozdziały te złożone zostały w jedną całość, tekst zaczął mieć sens.

– Chico wielokrotnie otrzymywał przezazy „pismem lustrzanym” – to znaczy w taki sposób, że przekaz był czytelny dopiero, gdy odczytywało się go w lustrze.

– Chico przyjmował codziennie wiele osób proszących go o to, by pomógł im skontaktować się z bliskimi, którzy odeszli już z naszego świata. Wielokrotnie próby te były bardzo udane. Mimo że nie znał praktycznie żadnej z osób, które przybywały do niego z całej Brazylii, przekazy, które otrzymywał, były pełne szczegółów – imion, nazwisk, opisów miejsc i sytuacji życiowych wskazujących na to, że informacji udziela tych naprawdę zmarła osoba.

Niestety ja sam nie miałem nigdy okazji poznać Chico Xaviera, przede wszystkim dlatego, że spirytyzmem zainteresowałem się już po tym, jak powrócił do świata duchów. Rozmawiałem jednak wielokrotnie z osobami, które znały go bardzo dobrze i potwierdzały nie tylko jego niesamowite zdolności medialne, ale także to, jak wspaniałym był człowiekiem.

Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku będziemy mieli okazję przeczytać pierwsze książki Chico przetłumaczone na język polski. To w sumie przykra sprawa, że książki autora, który dwukrotnie nominowany był do pokojowej nagrody Nobla, są u nas zupełnie nieznane. Miejmy nadzieję, że wkrótce to się zmieni.

Na koniec przytoczę krótką historię, która daje jednak naprawdę wiele do myślenia i jest świetną wskazówką dla spirytystów.

Chico Xavier spytał się kiedyś swojego duchowego przewodnika Emmanuela, jakie są niezbędne warunki do tego, by kontakt z zaświatami przyniósł oczekiwane owoce. Na to Emmanuel odpowiedział mu:

– Są trzy rzeczy, o których zawsze trzeba pamiętać: dyscyplina, dyscyplina i dyscyplina.

O działalności Chico Xaviera napisano już wiele, utworzono też wiele reportaży, jeden z nich, bardzo ciekawie opowiadający o działalności mediumicznej Chico Xaviera.

źródło: Portal Spirytyzm

Film o życiu Medium można obejrzeć poniżej,  ale przy odrobinie wysiłku, można film znaleźć w sieci lub na serwisie chomikuj.pl albo w serwisie cda.