VIII Sprawiedliwość

VIII SPRAWIEDLIWOŚĆ

RÓWNOWAGA

ZNACZENIE SYMBOLICZNE: przezwyciężanie trudności jest jednym z obowiązków spoczywających na człowieku. Aby go spełnić, człowiek musi umieć ustalić równowagę między siłami zła a dobra, które sam wywołał. Działanie wywołuje reakcję. Rozum musi przewidzieć atak wrogich sił, które mogą zniszczyć albo osłabić. Każde działanie oscyluje między dobrem a złem, a rozum nie umiejący zrównoważyć swych działań podobny jest do zgasłego słońca.

Karta ta jest przedstawicielem umysłu kosmicznego przenikającego plan działań w poszukiwaniu równowagi. Przychodzi ona po Rydwanie dla przypomnienia o konieczności regulowania długów oraz należności człowieka w toku jego ewolucji. Nazwa Sprawiedliwość została jej nadana jako tej, która osądza działania człowieka, rozwinięte na dobre lub złe w czasie jego materialnej egzystencji, wskazanej przez kartę poprzednią.

W swym znaczeniu elementarnym Sprawiedliwość przedstawia nieunikniony sąd nad człowiekiem, ocenę stanu równowagi, wywołanego przez jego uczynki, z konsekwencjami szczęśliwymi lub bolesnymi. Właściwościami Sprawiedliwości są dokładność i precyzja.

Karta ta zawsze zapowiada moment zatrzymania się, poszukiwania równowagi, bezkompromisowość lub ustępstwo. Efekt jej działania uzależniony jest od znaczenia kart sąsiednich. Na przykład przy karcie Gwiazda oznacza szczęśliwy koniec procesu.

USTAWIENIE POSTACI: postać przedstawiająca Sprawiedliwość zwrócona jest dokładnie przodem. Jest to jedyna postać, która została przedstawiona w ten sposób. Symbolizuje działanie bezpośrednie w całej swej pełni, ale realizowane dzięki pracy wewnętrznej, na co wskazuje pozycja siedząca.

– fragmenty z książki  „Tarot Marsylski Sztuka Wróżenia” autor Helena Starowieyska