Czy możliwe jest zdobycie skarbów w sposób zyskowny dzięki nadprzyrodzonej przewidywalności, to od dawna jest rzeczywiście znaczące pytanie. Ktoś, kto jest okultystą i nie wzbogacił się w ten czy inny sposób, musiałby albo mało rozumieć z praktycznej strony okultyzmu, albo interesować się tylko idealistycznymi rzeczami.
Pewnego razu dużo zamieszania wywołała tragedia bogatego liońskiego fabrykanta jedwabiu, Jeana Griffona. Należy dodać, że pan Griffon zapisał w testamencie znaczną sumę na badania okultystyczne, która już została przekazana na wskazany cel, ponieważ Griffon tymczasem popełnił samobójstwo. Griffon zastrzelił się pod portretem swojej ukochanej, Denise Megemonte, w naturalnej wielkości. Dziewczyna zmarła na kilka dni przed nim, również popełniając samobójstwo z powodu nieszczęśliwej miłości. Jak wynika z dwóch listów Griffona do jego przyjaciół w Paryżu, jego 21-letnia kochanka miała wybitne zdolności medium i działała jako medium podczas kilku seansów. Będąc w transie, mówiła głosem mężczyzny, który przedstawiał się jako dr Phaenor i odpowiadał na pytania w sposób, którego nieproste dziewczę mogłoby osiągnąć.
Tajemniczy dr Phaenor udzielał przemysłowcowi również rad biznesowych, które ten stosował i które zawsze przynosiły mu przewidywany sukces. Na przykład, po konsultacji z dr Phaenorem przeprowadził dużą transakcję giełdową na giełdzie paryskiej, która potoczyła się dokładnie tak, jak przewidział to dr Phaenor za pośrednictwem młodej dziewczyny. Jednak po śmierci medium jego szczęście się skończyło. Griffon doznał znacznego straty biznesowej, mimo że dokonał tej transakcji za radą obcej istoty. Następnie zachorował na urojenia prześladowcze, czuł się winny śmierci dziewczyny i zastrzelił się.
źródło:Börsentips in der Hypnose, „Zentralblatt für Okkultismus” Miesięcznik do badania całokształtu nauk tajemnych, März 1928.
nazwa niemiecka: „Zentralblatt für Okkultismus” Monatsschrift zur Erforschung der gesamten Geheimwissenschaften, März 1928.