Mussolini i mumia

Margherita G. Sarfatti, była współpracownica i biografka Mussoliniego, opowiada następujący epizod: „Pewnej nocy Mussolini – już jako premier – w swoim zwyczaju przeglądał dziesiątki gazet z różnych krajów.

W tamtym czasie „Times” i inne angielskie oraz amerykańskie gazety były przepełnione obrazami i wiadomościami o niedawno odkopanej mumii starożytnego egipskiego króla Tutanchamona oraz o tragicznej walce lorda Carnarvona przeciwko tajemniczej, śmiercionośnej magii Egipcjan. Nagle Mussolini rzucił się do telefonu i wydał kilka zaskakujących rozkazów.

Przed kilkoma tygodniami otrzymał w darze starożytną, niedawno odkopaną mumię, która znajdowała się na dole, w kącie „Salone della Vittoria” między gobelinami pałacu Chigi, obok jego monumentalnego biurka. Teraz nagle wydało mu się, że ta mumia stoi przed nim, owinięta cienkimi bandażami, w pomalowanej kapliczce, która ją zawierała. Mussolini natychmiast wydał rozkaz jej usunięcia. Potem dzwonił jeszcze raz o godzinie 1:00, a potem o 2:00 – co 10 minut, aby upewnić się, że jego rozkaz został natychmiast wykonany. I tak stało się, że tej nocy duchy faraonów niepokoiły premiera, a już o 3:00 nad ranem ciężarówka pilnie wezwana z magazynu Ministerstwa Wojny zatrzymała się przed bramą rzymskiego Muzeum Etnograficznego, aby dostarczyć tam mumie.

Dzwony zadzwoniły, portierzy pobiegli, inspektorzy zostali obudzeni i otrzymali pilne polecenie, aby natychmiast zabezpieczyć mumie.”

źródło: Magie und Verbrechen. Von W. v. Marduk, „Zentralblatt für Okkultismus” Miesięcznik do badania całokształtu nauk tajemnych, März 1928.

nazwa niemiecka: „Zentralblatt für Okkultismus” Monatsschrift zur Erforschung der gesamten Geheimwissenschaften, März 1928.