NEI YANG GONG

NEI YANG GONG – WEWNĘTRZNE ODŻYWIANIE QIGONG

Wewnętrzne Odżywianie Qigong to statyczna forma skupiająca się głównie na Tu Na (oddychaniu), która zyskała popularność pod koniec dynastii Ming i na początku dynastii Qing. Wysiłki na rzecz badania i standaryzacji formy po założeniu Chińskiej Republiki Ludowej zaowocowały zrewidowaną wersją, która jest stosowana w Sanatorium Qigong Beidaihe w prowincji Hebei. Dziesięciolecia badań klinicznych wykazały znaczące efekty terapeutyczne na zaburzenia trawienne, choroby układu oddechowego oraz różnorodne inne problemy przewlekłe. Jest to forma prosta, efektywna i bezpieczna, i rzeczywiście doskonała forma terapii medycznego Qigong.

Pod względem praktyki, Wewnętrzne Odżywianie Qigong kładzie nacisk na oddychanie interwałowe, ciche intonowanie, podnoszenie i opuszczanie języka oraz gromadzenie Qi w Dan Tian, jak również koordynację treningu oddechowego z koncentracją umysłu. Forma charakteryzuje się kontrastem między spokojem mózgu a ruchem organów wewnętrznych.

Praktykujący może oczekiwać fizycznego komfortu, płynnego oddychania i psychicznego spokoju poprzez specyficzny trening postawy, oddychania i umysłu. Wewnętrzne Odżywianie Qigong może uspokajać ducha, uzupełniać źródłowe Qi, balansować Yin i Yang, harmonizować Qi i krew, uwalniać kanały i sieci naczyń oraz koordynować organy wewnętrzne.

źródło: Mo Pai compiled by Jeff McDuffie, 2020

 


De Qi Earth Grounding Zhan Zhuang Skoncentruj się na swoim oddychaniu i uspokój oraz skup umysł. Stań z nogami na szerokości barków i z dłońmi zwróconymi do góry przy bokach klatki piersiowej. Teraz przenieś swoją uwagę na podeszwy stóp, które powinny być mocno w kontakcie z podłogą lub gołą ziemią. Poświęć co najmniej minutę lub dwie, aby doświadczyć cokolwiek tam znajdziesz. (Jest całkiem prawdopodobne, że na tym etapie punkt akupunkturowy Yong Quan (KD 1) zacznie dawać o sobie znać. Może to być odczuwane jako silne mrowienie, a nawet jako coś nieokreślonego spiralnie wznoszącego się przez nogi. To wszystko jest dobre, ale nie martw się, jeśli na Yong Quan nie wydaje się dziać wiele, ponieważ proces uziemiania i tak będzie działać. Czasami doznania są znacznie bardziej rozproszone i doświadczane na całych stopach lub nogach.)

Teraz wyobraź sobie korzenie lub wici, wychodzące z Yong Quan i zaczynające wnikać w ziemię. Bez żadnego napięcia czy nadmiernego wysiłku, użyj umysłu, aby delikatnie pchnąć te korzenie coraz głębiej w ziemię. Jednocześnie korzenie powinny zacząć się rozprzestrzeniać, jakby wspierały potężne drzewo. Hasła przewodnie to głęboko i szeroko. Teraz wyobraź sobie zielone ziemskie Qi, które leniwie wznosi się w górę wewnętrznej strony ud, łącząc się w huiyin, a następnie rozdzielając się ponownie wzdłuż kanałów popychających i wchodzących do rąk od ramienia w dół wewnętrznej strony ramion. Używane kanały mogą być zmieniane z zalecanych tu kanałów yin, najlepiej jest zgłębić diagram meridianów, aby uzyskać więcej szczegółów na temat kierowania qi. Pamiętaj, że Qi zwykle poddaje się woli umysłu, o ile jesteś skoncentrowany. Czy możesz poczuć moment, gdy następuje kontakt, prawie jakby coś właśnie 'włączyło się’? Pozostań stojący i pozwól, aby ziemskie Qi płynęło przez ciało do rąk.

Uwaga na temat projektowania swojego umysłu w ziemię: nigdy nie wystarczy powiedzieć sobie, na przykład „Australia!” i mieć swoje Qi, które natychmiast tam dotrze. Nie można również po prostu wyobrazić sobie księżyca czy gwiazd i mieć swoje Qi, które tam natychmiastowo się przeniesie. Umysł musi spokojnie prowadzić Qi przez całą drogę. Dlatego kiedy uziemiamy się i szukamy De Qi z jądrem Ziemi, naprawdę musimy wizualizować nasze „korzenie”, które penetrują przez podłogi, fundamenty lub cokolwiek innego w budynku, i przez glebę, glinę i skały. Dobra wyobraźnia wizualna pomaga, nie wspominając o zdolności do utrzymania zrelaksowanego skupienia. Prowadź Qi jak najgłębiej i jak najdalej możesz, ale nie forsuj się! W rzeczywistości, jeśli przedłużysz się poza własne pole energetyczne (około metra u większości ludzi), i tak będziesz kontaktować się z ziemskim Qi.

Ta sama procedura może być wykonana siedząc w pozycji lotosu lub siedząc na krześle. Więc jeśli siedzisz w lotosie, będziesz wizualizować korzenie emanujące z huiyin, a jeśli siedzisz na krześle, upewnij się, że stopy są „zakorzenione” na podłodze itp. Uziemianie De qi przekształca cię w przewodnik yin qi lub jak „piorunochron” przy długoterminowej praktyce. Z czasem osoba będzie w stanie projektować yin qi z rąk, wychodzące bezpośrednio z ziemi.