Nauczanie Duchowe

Twój duchowy rozwój  Powinien być napędzany działaniami wewnętrznego ja, gdzie wszystkie oświecenia rodzą się i są wyrażane przez pełne miłości stosunki
i czyny wobec bliźnich, całkowicie ignorując siebie.

PROWADZENIE wojen i pokoju jest emanacjami od jednostek, które przez swoją agresywność chcą promować postęp pewnych sekcji i stosować wszystko do siebie.

W obecnej rutynie codziennych czynności kupcy dążą do jak największego zysku ze swoich towarów, a kupujący płaci cenę. Kiedy tylko nadarzy się okazja, kupujący z kolei nałoży na swoich bliźnich równy podatek, aby zrównoważyć nadmierny zysk kupca.

W dzisiejszych czasach w każdej dziedzinie życia znajdziesz ludzi, którzy są chętni i niecierpliwi, by wyjść naprzód z oznakami osobistego szacunku i rekordem udanych transakcji, z nadzieją, że nagrody ich pracy zostaną umieszczone w archiwach ich osobistych skarbców.

Znajdziesz również tych, którzy w swoim gorliwym dążeniu do sukcesu rozkoszują się własną przebiegłością i uwielbianą osobowością. Znajdziesz także tych, którzy w przeciętnych okolicznościach przypisują swój sukces tylko ustalonemu zestawowi działań. Człowiekiem sukcesu dzisiejszego dnia, w oczach publiczności, jest ten, który osiągnął finansową pozycję na fali biznesu. Droga jest szeroka, jednak perspektywy jaśniejsze, dla otwarcia szerszych poglądów w ludzkim umyśle.

Dobrobyt i sukces są osiągane przez ekonomiczne funkcje umysłu i właściwe zastosowanie twoich starań.

Nie ma obecnie nikogo, kto w swoich działaniach szukałby prawdziwej relacji z innymi; nawet ci, którzy studiują filozofię ducha, nie zdają sobie sprawy z prawdziwego znaczenia zacementowanej i udoskonalonej braterstwa. Nigdy nie pozwól, aby wątpliwość czy strach wkroczyły do twoich drzwi, ale idź naprzód tak, aby osiągnąć dla siebie wiele błogosławieństw, i osiągnąć spokojne zadowolenie. Niech każdy twój czyn będzie stanowczy; nigdy nie zastanawiaj się, dlaczego tak jest, ponieważ działania są takie, że nikt w materialnym życiu nie może zrozumieć i wiedzieć. Nigdy nie patrz wstecz na rzeczy minionę, ale do przodu na rzeczy przyszłe; przyszłość jest tym, co opowiada historię; przeszłość już zrobiła swoje szkody. Nieszczęścia, które tak często dotykają cię, to tylko powtórzenia przeszłości w podobnych okolicznościach, nie posunięte na tyle daleko, by pozwolić ci odrzucić te warunki na bok.

Każde życie jest umieszczone na wagach i klasyfikowane według ich przydatności w problemach społecznych. Kiedy są tak wybrane, są w swoim najlepszym momencie; w czasie, gdy ich działania mogą uczynić ich przyszłość postępową lub opóźnioną, przeciętną lub całkowicie zatrzymaną. Nie możemy pojąć niczego większego niż prawdziwy mężczyzna czy kobieta, oprócz stwórcy tej jednostki. Warsztat prawdziwego mężczyzny czy kobiety jest obarczony ciężką pracą; nieustannie pracują razem, rozwijając, planując, i pielęgnując wielkie zasady, które leżą u podstaw masywnych struktur użyteczności publicznej. W tych warunkach ruchy są podejmowane nie tylko w materialnym życiu, otwartym na opinię publiczną i kontrolę, ale również w Duchu. Od Ducha rodzą się wszystkie rzeczy i wchodzą na arenę materialną, kierując swoimi działaniami ku dobremu przez wolę.

Każda pora roku przynosi ci nowe pomysły i kreacje; ruchy są również wprowadzane w działanie, wydają się zbyt szybkie dla człowieka, by je pojąć; w ten sposób prawda jest zatrzymywana tylko na chwilę w swojej podróży przez aleje czasu. Twoim obowiązkiem i celem powinno być pojmowanie wszystkich wielkich prawd, które do ciebie przychodzą. Robiąc tak, otwierasz bramy oświecenia trochę szerzej i otrzymujesz dobre  nowiny.

Wielkie umysły są tworzone przez tych, którzy zdają sobie sprawę, że na nich spoczywają wielkie przedsięwzięcia, i że zaniechanie lub odłożenie szansy marnuje wiele bezcennych klejnotów.

Mistrzowski umysł we wszystkich kwestiach to umysł, którego panem jest Prawda – kontrolujący czynnik. Nigdy nie znajdziesz mistrza, którego umysł jest rozbieżny i którego skłonności są niestabilne. W składzie mistrzowskiego umysłu trzy zasady są absolutnie niezbędne.

  1. Po pierwsze, musisz znać siebie.
  2. Po drugie, działaj zgodnie z sobą.
  3. Po trzecie, bądź sobą.

Poznając samego siebie, zostanie ci ujawniona droga, po której masz podążać; gdy już znajdziesz tę drogę, pomocnicy będą liczni i nieustanni. Nie będą to politycy, którzy rządzą i kontrolują ciebie i twoje wysiłki, ale pracownicy tacy jak ty, którzy podobnie jak ty znaleźli drogę, i jako pojedyncza jednostka pracujecie razem w doskonałej jedności celu. Problemem ludzkości dzisiaj jest to, że pierwszy warunek jest całkowicie porzucony; mężczyźni i kobiety wyruszają na ścieżkę życia, opierając się tylko na dwóch pozostałych warunkach; przez co ściągają na siebie dewastację i ruinę. Tak dochodzą do zrozumienia, że ścieżka jest błędna, lub że brakuje łącznika, który, gdyby został dostarczony, uzdrowiłby tę przepaść.

Wiele razy są zwodzeni wierzeniem, że wiara to jedyny łącznik; nadzieja  podtrzymuje ich, by iść naprzód w swojej ślepej drodze, by zostać wyrzuceni na brzeg przez niewiedzę. Ludzka rodzina jest specyficzna. Została prowadzona i kierowana tak wieloma ścieżkami, że rozum stał się zamglony przez tę czy inną teorię, aż trudno jej jest uwolnić się od superstycji i wątpliwości. Podczas gdy wagi życia są tak nierówno zrównoważone, wymaga to rozsądku, przewidywania i poświęcenia, aby nowe życie mogło zaświecić w każdej duszy. Kiedy pokonasz warunki, które teraz cię otaczają, wtedy będziesz miał opanowane siebie i osiągniesz prawdziwe zrozumienie woli Tego, którego kochamy. Odrzuć wszystkie osobiste pragnienia i weź zamiast tego dobro wszystkich ludzi na zasadzie równych praw i sprawiedliwości. Jeśli ktoś nieszczęśliwy upadnie obok ciebie, zapomnij o sobie i patrz w przyszłość na ulgę dla takiej osoby; zważ na dobro każdego i każdej osoby, sprawiając, by byli tak komfortowi jak ty, łącząc wasze natury w harmonijną całość.

Indywidualnie i zbiorowo powinniście zanurzyć się w życiową pracę i pchnąć naprzód z bezinteresowną miłością, dumą i radością w waszej przydzielonej pracy. Natura ze swoją orzeźwiającą rosą spryskuje kwiaty i kąpie je w eliksirze młodości poprzez moc jej orzeźwiającej esencji. Tak powinieneś, jako część natury, dbać o komfort swojego mniej szczęśliwego brata i umieścić go także w pozycji, gdzie jego dusza może pić słodki nektar z fontanny miłości. Ponadto owoce są liczne, gdy korzystają z niewyczerpanej fontanny. Prawda i wiedza idą ręka w rękę i obejmują mądrość.

Mądrość jest źródłem, z którego możesz pić, jeśli tylko zechcesz. Wiele niebezpieczeństw czyha na tych, którzy przez zaniedbanie i nadmierną nieuwagę mijają
źródło wiedzy, nieświadomi cennych łyków rozkoszy, które mogą ugasić ich pragnienie.

Kiedy postrzegasz prawidłowo, wtedy zostajesz wprowadzony w harmonię z Nieskończonością.

Powinieneś zastanowić się nad tym, gdyż w najbliższej przyszłości nastąpią rozwinięcia, a wielka miłość, której teraz nie możesz pojąć, przyjdzie i wzmocni cię tysiąckrotnie. Przyszłość jest wspaniała i pełna chwały; promienie księżyca rozświetlają ścieżkę, a słońce wyznacza drogę do owocnego dnia. Bądź niezłomny, aby zaszczyt był dobrze przyznany, gdyż w tej godzinie znajdziesz pokój. Możesz rozwijać się w dziedzinach użytecznego wysiłku i zastosowania wiedzy; możesz odnosić sukcesy we wszelkich przedsięwzięciach materialnych; i jednocześnie być całkowitym nieudacznikiem.

Uczciwość to podstawa, na której powinny być zbudowane twoje instytucje; upewnij się, że fundamenty są solidne i wystarczająco mocne.

Świat dzisiaj jest dla dobra, a ścieżki sprawiedliwości powinny otworzyć przed tobą nowe drogi wolności.

Czcij więc to, co jest czyste i dobre, coś, co uczyni cię lepszym i pozwoli ci zgromadzić miłość; gdyż miłość która trwa, pozostaje jak orzeźwiające krople rosy, które rozpływają się w promieniach pięknego słońca; tak powinieneś rozpływać się w wiedzy o Jego chwale.

W ślad za latami i cyklami czasu, wiecznie postępujący Duch zawsze dąży do większych rzeczy, rzeczy wiecznych.

Najlepszą rzeczą na ziemi jest zadowolenie z tego, że robisz właściwie we wszystkich momentach. Następną najlepszą rzeczą jest szczere pragnienie, by zawsze postępować właściwie. Kolejną najlepszą rzeczą jest zapobieganie wszelkim wpływom, które mogłyby obniżyć twoją wartość w oczach innych. Prawda jest taka, że ty ani nikt inny nie możesz spełnić żadnego z powyższych, chyba że najpierw uczynisz siebie osobą pełną współczucia.

Tak jak kwiaty i drzewa kwitną, a atmosfera roznosi ich zapach po ziemi, tak powinieneś kochać swoich bliskich i owijać każdego śmiertelnika płaszczem pociechy.

Bądź odważny, prawdziwy, szlachetny i czysty, orzeźwiający dla wszystkich, których spotykasz; otwarte drzwi są pewne i uznanie jest pewne. Pocieszenie jest zapewnione tym, którzy dążą z uczciwymi zamiarami; przynosi odpoczynek zmęczonym; zwiększa ich wartość w skali osiągnięć.

Wielkość i dobroć całej natury nie zamierzają, aby twoje życie utknęło na piaskach
czasu, ale dalekosiężnym zamiarem w schemacie natury jest, aby nagromadzona energia w pewnym momencie została ujawniona, aby sprzyjać postępowi dla wywyższenia człowieka. Materialnie i duchowo pijesz z żywych wód i przyjmujesz z nich gorzkie lub słodkie, w zależności od tego, jak dostosowujesz swoje ciało do harmonii.

Nie powinieneś osądzać, zanim nie zostaniesz osądzony, ani żądać tam, gdzie nie możesz dać, gdyż twoje dobrobyt tkwi w zasługach twoich własnych wysiłków. Powinieneś być nieugięty i nieporuszony, aby sztandar mógł się rozwijać i falować na nadchodzące wiatry; jeśli będziesz wahał się w dobrym działaniu, wówczas sztandar będzie się przechylał na jedną stronę. Nic nie sprawia większej przyjemności niż pewny wynik swoich starań.

Nigdy nie zapominamy o trudach, które przeżywają prawdziwi poszukiwacze światła poddani w komercyjnym życiu pełnym egoizmu i egocentrycznych związków. Wpływy, które atakują każdego prawdziwego poszukiwacza światła, przyciągają nas do dzieci w lesie, i chociaż pracują nieustannie, zdobywają siłę; gdy ponownie dotrze do nich atak, dzieci stają się małymi młodzikami, którzy swoją samą obecnością wyzywają każdą próbę wymazania ich z ich miejsca w społecznych kręgach światła. Wytrwali, niezłomni i prawdziwi, stopniowo budują wokół siebie mur bezpieczeństwa i są zapieczętowani jako jednostka w doskonałym braterstwie.

Tak formujemy cię w doskonałą jedność z Bożą Miłością i przez Jego całkowicie Boską
istotę, trzymamy z dala wszystkich, którzy swoimi wysiłkami próbują zakłócić i zniszczyć twoje dobre dzieła. Jako śmiertelnicy w ciele podlegacie warunkom życia stworzonym przez wiele dziesięcioleci nauczania, szkolenia, błądzenia i lekceważenia jakiegokolwiek przepisanego prawa, które według waszej osobistej opinii było niepoprawne; i z drugiej strony odebrało wam własne prawo do samooceny.

Aby się przed tym uchronić, wy, którzy chcecie badać przedmiot przed wami, spotkacie się w braterstwie życzliwych czynów i szlachetnych myśli dla każdego w
winnicy życia.

W studiowaniu nieśmiertelności powinieneś ważyć swoje talenty na wadze, aby określić
najlepszą adaptację do problemów życia, do których są najlepiej przystosowane; aby umożliwić ci zdobycie jak najwięcej dla twojego indywidualnego ja, i jednocześnie być głównymi czynnikami w ustanowieniu pokoju.

źródło: „A STUDY IN SPIRIT WISDOM” (fragment) WRITTEN AND COMPILED BY PAUL W. TREWHITT; Washington 1921