Czesław Czyński – Czarny Adept

W dwudziestoleciu międzywojennym działało w Polsce wielu adeptów tzw. „wiedzy tajemnej”, lecz żaden z nich nie budził takich emocji jak Czesław Czyński. Ów mag, hipnotyzer, uwodziciel i obieżyświat, z racji swych sukcesów i ekscesów magicznych uchodził za kogoś w rodzaju „polskiego Rasputina”, przez pewien czas zresztą konkurując z Rasputinem na carskim dworze. Kim był Czesław Czyński – geniuszem, hochsztaplerem, uzdrowicielem czy satanistą? Niniejsza książka nie dostarcza prostej odpowiedzi. Wprowadza natomiast w fascynujący świat polskiej ezoteryki na przykładzie jej najbardziej kontrowersyjnego przedstawiciela.

Ta książka to fascynujący i szokujący miejscami wgląd w okultystyczne środowisko Europy końca XIX i początków XX wieku. Jest to wgląd z punktu widzenia życiowych perypetii Polaka, który poruszał się w tym specyficznym środowisku jak ryba w wodzie, i któremu udało się skutecznie przeszczepić dorobek całego francuskiego odrodzenia okultystycznego do… Rosji. Czyński – jak wynika z ustaleń Łagosza – był bez wątpienia „ojcem założycielem” współczesnego okultyzmu na ziemiach rosyjskich, oraz jednym z najważniejszych w swojej epoce autorytetów dla zainteresowanych okultyzmem przedstawicieli rosyjskiej kultury. Był postacią formatu Rasputina, Crowleya, Randolpha, Bimsztajna czy Bławackiej.”
– dr Maciej B. Stępień, autor Okultyzm. Studium ezoteryki zachodniej

Czytelnik otrzymuje do rąk dobrze udokumentowaną opowieść o jednej z bardziej niezwykłych postaci polskiego, także niemieckiego i rosyjskiego życia towarzyskiego, kulturalnego i last but not least naukowego przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego.”
– prof. dr hab. Tadeusz Cegielski, autor Ordo ex Chao, Sekrety masonów i in.

Zbigniew Łagosz – absolwent AGH w Krakowie, doktor religioznawstwa UJ z tematem dysertacji Wpływ Aleistera Crowleya na środowisko magiczne w Polsce XX wieku. Autor ponad 50 artykułów naukowych, badający tematykę szeroko rozumianego ezoteryzmu. Jego głównym obszarem zainteresowań są zakony ezoteryczne działające w dwudziestowiecznej Polsce oraz postać Czesława Czyńskiego. Praca Czesław Czyński. Czarny adept powstała w ramach programu badawczego „Kultura polska wobec zachodniej filozofii ezoterycznej w latach 1890-1939”.

Spis treści
1.Pochodzenie, rodzina, lata młodości
2. Między nauką a ezoteryką – szukanie tożsamości
3. Papus – mistrz na całe życie
4. Martynizm – historia, doktryna, oddziaływanie
5. Baronówna von Zedlitz – „uwiedzenie hipnotyczne”
6. Lwów i Petersburg – prosperity
7. Czyński a O.T.O.
8. Prekognicja czy gra szpiegowska?
9. Warszawa – powrót
10. Sekta diabła – „afera satanistów” zaszyfrowana w pewnej książce
11. Podsumowanie
12. Polscy Martyniści
13. Zakończenie
14. Bibliografia
Czesław Czyński – MIŁOŚĆ
Czesław Czyński – ŚMIERĆ
Czesław Czyński – TAJEMNICA DUCHA I OJCA ŚWIĘTEGO

 

autor: Zbigniew Łagosz
strony: 272
format: A5
limit: 800 egzemplarzy

Książka do nabycia w Sklep Okultura