Francis Barrett

Francis Barrett (urodzony prawdopodobnie w Londynie około 1770–1780 roku, zmarł po 1802 roku) był angielskim okultystąTwierdził, że jest uczniem chemii, metafizyki i naturalnej filozofii okultystycznej12.

Jego najbardziej znanym dziełem jest książka zatytułowana “The Magus” (1801). To kompendium magii i ceremonialnej magii, które zawierało wybór fragmentów z prac takich jak “Trzy księgi filozofii okultystycznej” Corneliusa Agrippy, “Czwarta Księga Filozofii Okultystycznej” przypisywana Agrippie oraz tłumaczenie z 1655 roku przez Roberta Turnera “Heptameron” Piotra z Abano. Barrett dokonał pewnych modyfikacji, zaktualizował pisownię i składnię. “The Magus” poruszał tematykę naturalnej magii związanej z ziołami, kamieniami, magnetyzmem, talizmanami, alchemią, numerologią, żywiołami oraz biografiami słynnych adeptów z historii. Jednocześnie służył jako narzędzie reklamowe, w którym Barrett poszukiwał osób zainteresowanych tworzeniem magicznego kręgu. W ogłoszeniu w “The Magus” (tom 2, str. 140) informuje o nieznanej dotąd szkole założonej przez niego. Według tego ogłoszenia:

Autor tej pracy szanownie informuje tych, którzy są ciekawi nauk o sztuce i naturze, zwłaszcza filozofii naturalnej i okultystycznej, chemii, astrologii itp., że będąc niezmordowanym w swoich badaniach tych wzniosłych nauk, o których szeroko opowiada w tej książce, udziela prywatnych instrukcji i wykładów z zakresu wyżej wymienionych nauk. W trakcie tych zajęć odkryje wiele ciekawych i rzadkich eksperymentów. Studenci zostaną wprowadzeni w tajniki filozofii naturalnej, magii naturalnej, kabały, chemii, sztuki talizmanicznej, filozofii hermetycznej, astrologii, fizjonomii itp. Zdobędą również wiedzę o obrzędach, tajemnicach, ceremoniach i zasadach starożytnych filozofów, magów, kabalystów i adeptów. Celem tej szkoły (która będzie liczyć nie więcej niż dwunastu studentów) jest badanie ukrytych skarbów natury, ukierunkowanie umysłu na kontemplację Wiecznej Mądrości, promowanie odkrywania tego, co może przyczynić się do doskonałości człowieka, złagodzenie nieszczęść i nieszczęść tego życia, zarówno w odniesieniu do nas samych, jak i innych; studiowanie moralności i religii tu, aby zapewnić sobie szczęście w przyszłości; i wreszcie szerzenie tego, co może przyczynić się do ogólnego dobra i dobrobytu ludzkości1.

Jeśli jesteś zainteresowany dalszym zgłębianiem wiedzy na temat Francis Barretta, polecam zapoznać się z jego pracą “The Magus”. Możesz również odkryć fascynujący świat okultyzmu i tajemniczych nauk, którymi się zajmował.

źródło: Copilot Microsoft Bing & Wikipedia.org