Sny prorocze

Wszystkie niemal ludy jak dawne tak i teraźniejsze, Starają się odgadywać tajemnicę, w snach im objawione i z nich wróżą przyszłość a wieluż to ludzi żałowało i żałują, że pogardzili wyrocznią snami ich ostrzegające; z wielu wypadków, kilka tylko przytoczymy dla przykładu.

Henryk IV widział we śnie w wiliję dnia w którym został zamordowanym przez Rawaljaka roku 1610 tęczę nad swoją głową – co oznacza śmierć gwałtowną.

Jakub Rousseau często się widział we śnie ubranym po żołnierska – co oznacza sławę.

W wiliję bitwy pod Waterloo widział Napoleon w Śnie dwukrotnie kota czarnego, który biegł o jednej armii do drugiej. Ta armia od której odszedł, była zbitą i rozproszoną, a tak sen smutną był wróżbą. Komuż nie jest znany wynik tej bitwy.

Roku 1771 sławny kompozytor Giuseppe Tartini, widział i słyszał we śnie szatana, grającego na skrzypcach melodyę wskroś go przejmującą, po odegraniu której, gdy sobie Tartini na jawie w całości przypomnieć nie mógł, drugi raz mu ją szatan odegrał. Przebudziwszy się, zaraz napisał to, co we śnie usłyszał i jest to jedno z arcydzieł, znane w świecie muzykalnym pod nazwą; Sonati Diabolike.

źródło: „Kabała Indyjska”, Odbito z piat w Zakł. Orafe „FENIKS”, Warszawa,


 

Giuseppe Tartini, (ur. 8 kwietnia 1692 w Piranie, zm. 26 lutego 1770 w Padwie) – włoski kompozytor późnego baroku, skrzypek, teoretyk muzyki i pedagog.