Siły mistyczne i sprawowanie życiowe

Siły mistyczne i sprawowanie życiowe
(12 odczytów)
„Sedir dokonał wielkiego dzieła, zarazem umysłowego i mistycznego. Zamierzył on przywrócić Ewangeljom znaczenie ich tajemne, i dać odczuć wszystkim sercom osobowość nadludzką Tego, który jest ich ośrodkiem. Zamiar taki wymaga wiedzy bardzo rozległej i darów wyższych od wiedzy, które ją przekraczają i zmuszają do pokory. Autor posiada i jedno, i drugie. Dwanaście odczytów, złączonych tutaj, czarują wszystkie umysły pięknością stylu i wiadomościami, jakie zawierają. Jest to jednak najmniejszem z ich dobrodziejstw, i nie jest to na pewno ich celem; mierzą one wyżej, najwyżej dokąd niewątpliwie dosięgnąć można. Poruszają w nas one intuicję samą boskości, przez ujęcie bezpośrednie jej spełnienia historycznego. Od dawien już, mniemani, nie uczyniono wysiłku użyteczniejszego. Książki takie nie sądzi się, lecz czuje się je.

Jest to książka pierwszorzędna.” Gabriel Trarieux, La Revue, Ns 21, 1912.

Spis wszystkich 12 odczytów jakie zawiera praca.

1. Siły Mistyczne i sprawowanie życiowe (odczyt wstępny)
2. Mistycyzm, część pierwsza
8. Mistycyzm, część druga
4. Uzdrowienia Chrystusa
5. Duchy
6. Sny
7. Modlitwa
8. Kuszenia Chrystusa
9. Mistrz
10. Śmierć
11. Wtajemniczenie chrześcijańskie
12. Apostolstwo


Dla naszych spraw przedstawię Państwu tylko kilka najbardziej istotnych.

5. Duchy

6. Sny

7. Modlitwa

8. Mistrz


źródło: fragment z książki “SIŁY MISTYCZNE i SPRAWOWANIE ŻYCIOWE”, Paul Sédir, strony od 103 do 120, przełożył z francuskiego Józef Jankowski, WARSZAWA 1921


Paul Sédir (Sédir – pseudonim), Yvon Le Loup (nazwisko)
Data i miejsce urodzenia: 2 stycznia 1871, Dinan, Francja
Data i miejsce śmierci: 3 lutego 1926, Paryż, Francja

Francuski okultysta, martynista, dziennikarz, autor książek poświęconych ezoteryce i mistyce chrześcijańskiej. Założyciel międzynarodowej organizacji Amitiés Spirituelles. Po polsku wydano: Wtajemniczenia. Powieść dla „Małych dzieci” (Initiations, ; pol. 1920, popr. wt. Wtajemniczenia. Powieść dla „maluczkich”, 1923), Siły mistyczne i sprawowanie życiowe (pol. 1921), Wykłady Ewangelji. T. 1-3 (pol. 1922-1923), Kilku przyjaciół Boga (pol. 1923), Uzdrowienie Chrystusa (pol. 1930), Różokrzyżowcy: historia i nauka (Histoire et Doctrines des Rose-Croix, 1910; pol. wzn. 1994) i wiele broszur.

źródło opisu: opis autorski (MSN); www.lubimyczytac.pl
źródło zdjęcia: fr.wikipedia.org – domena publiczna