SIEDEM KROKÓW W PRAKTYCZNYM OKULTYZMIE
LEKCJA TRZECIA
Zasada, która pozwoli ci w pełni i jak najlepiej wykorzystać twoją podświadomą moc, może zostać sformułowana następująco:
PODŚWIADOMOŚĆ JEST ZAWSZE PODATNA NA KONTROLĘ ZA POMOCĄ SUGESTII.
Niniejsza lekcja ma na celu wyjaśnienie tej zasady w taki sposób, abyś mógł skorzystać z jej działania. Dlatego przede wszystkim należy upewnić się, że dokładnie rozumiesz znaczenie terminów użytych w powyższym stwierdzeniu.
Z Lekcji 2 nauczyłeś się wszystkiego, co na tym etapie musisz wiedzieć o podświadomości i jej mocach. Z pierwszej części tej lekcji dowiesz się, jakie dokładnie znaczenie mają w tym kontekście słowa: podatna, kontrola i sugestia.
Standardowy słownik definiuje „podatność” następująco:
- Możliwość bycia pociągniętym do odpowiedzialności; podleganie autorytetowi.
- Uległość; podatność na wpływy.
Każdy z tych odcieni znaczeniowych ma zastosowanie do naszego użycia słowa podatna w odniesieniu do podświadomości.
Możesz „pociągnąć podświadomość do odpowiedzialności”, gdy wydaje się, że nie spełnia swoich zadań. Zawsze podlega twojemu autorytetowi. Jest niezwykle uległa i zawsze podatna na wpływ. Jej reakcja na twój autorytet nie jest niechętnym podporządkowaniem, ani też nie wynika z przymusu. Podświadomość łatwo poddaje się kierowaniu i prowadzeniu, a łatwość, z jaką można kontrolować jej działanie, jest wręcz zdumiewająca.
To, co napisano o podświadomości, często sprawia wrażenie, że sprowadzenie jej działań pod naszą kontrolę jest trudnym i tajemniczym zadaniem. Nic nie może być dalsze od prawdy. Podświadomość jest zawsze łatwa do zarządzania i nigdy nie opiera się naszym wysiłkom zmierzającym do jej kontroli.
Jednak właśnie dlatego, że jest tak łatwa do kontrolowania, często wydaje się niezwykle uparta. Rozwiązanie tego paradoksu polega na tym, że gdy myślimy o podświadomości jako o czymś opornym, natychmiast poddaje się tej sugestii i będzie się tak zachowywać, dopóki nie przedstawimy jej silnej, zdecydowanej kontr-sugestii. Pierwszą rzeczą, jakiej należy się nauczyć, jest zatem to, że podświadomość jest łatwa do zarządzania, jeśli tylko wiemy, jak to zrobić.
Kontrolowanie jakiejkolwiek siły oznacza wywieranie na nią wpływu w sposób kierujący lub ograniczający. To bardzo ważne podkreślenie, ponieważ wiele osób zakłada, że zastosowanie psychologii praktycznej pozwoli im całkowicie uwolnić podświadomość od jakiejkolwiek kontroli. To bardzo niebezpieczny błąd. Podświadomość nie może sama się kierować, a tym bardziej kierować nami. Jej niezwykłe moce muszą być zawsze świadomie ograniczane, jeśli mają przynieść nam jakąkolwiek realną korzyść.
Nieograniczona ekspresja podświadomości prowadzi do obłędu. Każdego roku szpitale psychiatryczne otwierają swoje drzwi i przygotowują izolatki dla osób, które poddały się niekontrolowanym impulsom podświadomości. Nikt nie osiągnie zdrowia, sukcesu ani szczęścia, pozwalając podświadomości działać w sposób niekontrolowany.
Z drugiej strony kontrola nie oznacza nadmiernej ingerencji. Musimy wydawać podświadomości polecenia, ale jednocześnie powinniśmy pozostawić jej swobodę działania w sposób, który najlepiej odpowiada jej naturze.
Załóżmy, że chcemy osiągnąć zdrowie. Wiemy, że podświadomość odpowiada za wszystkie procesy budowy ciała. Naszym zadaniem nie jest zajmowanie się szczegółami tych procesów, lecz ich końcowym rezultatem. Drugą kluczową zasadą, o której należy pamiętać, jest więc:
TWOJA ŚWIADOMA PRACA KOŃCZY SIĘ W MOMENCIE, W KTÓRYM SFORMUŁOWAŁEŚ JASNY, WYRAŹNY OBRAZ OCZEKIWANEGO REZULTATU I PRZEKAZAŁEŚ TEN OBRAZ PODŚWIADOMOŚCI W TAKI SPOSÓB, ABY ZOSTAŁ ZREALIZOWANY.
Zawsze wyrażaj pełne zaufanie do mocy podświadomości. Wątpliwości, niepokój o rezultaty lub zbyt częste powtarzanie swoich sugestii powoduje, że tworzysz w podświadomości wzorzec swoich lęków, zamiast wzorca swoich oczekiwań. Podświadomość natychmiast zacznie materializować wzorzec strachu, który otrzymała.
Dlatego przed przystąpieniem do ćwiczeń zawartych w tej i kolejnych lekcjach, musisz dokładnie opanować materiał z Lekcji 2. Ta wcześniejsza lekcja dostarcza ci wiedzy, która pozwoli ci wyeliminować wszelkie wątpliwości i lęki dotyczące mocy podświadomości. W połączeniu z informacjami zawartymi w niniejszej lekcji wiedza ta pomoże ci podejść do procesu kierowania podświadomymi siłami z pełnym przekonaniem – a to przekonanie jest kluczowe dla sukcesu.
Kiedy wiesz, do czego zdolna jest podświadomość, możesz formułować swoje żądania z całkowitą pewnością, że zostaną one spełnione do ostatniego szczegółu.
Jeśli chodzi o znaczenie sugestii, nie ma żadnego pomieszania pojęć. Niektórzy twierdzą, że sugestia to wszystko, co wywiera wrażenie na podświadomości. To prawda, ale jest to również bardzo nieprecyzyjne stwierdzenie, ponieważ nic poza sugestią nie jest w stanie wywrzeć żadnego wpływu na podświadomość. To, czego naprawdę musimy się dowiedzieć, to co konkretnie wywołuje niezbędne wrażenie.
Inni ograniczają pojęcie sugestii do poleceń przekazywanych umysłowi podczas stanów mesmerycznych, hipnotycznych lub hipnoidalnych. W rzeczywistości takie stany same w sobie są rezultatem sugestii, a poza nietypowymi warunkami, które tworzą, podświadomość nie jest podatna na bezpośrednie polecenia.
Jeśli sięgniemy do słownika, znajdziemy zgodność co do tego, że sugestia zawsze zawiera pewien element subtelności. Sugestia to podpowiedź, a w negatywnym sensie – insynuacja.
W naszym ujęciu pojęcie to zachowuje właśnie tę subtelność. Skuteczna sugestia jest pośrednia. Podświadomość reaguje łatwiej na to, co jest zasugerowane, niż na to, co jest bezpośrednio stwierdzone, zadeklarowane lub nakazane.
Dzieje się tak ze względu na cechę podświadomości opisaną w poprzedniej lekcji. Podświadome rozumowanie jest dedukcyjne. Naturalną tendencją tej części umysłu jest rozwijanie podpowiedzi i prowadzenie ich do logicznych wniosków. Aby w pełni wykorzystać moce podświadomości, musisz wziąć tę cechę pod uwagę.
SUGESTIA TO WSZYSTKO, CO PODPOWIADA PODŚWIADOMOŚCI POŻĄDANĄ REAKCJĘ.
Nie musisz zmuszać podświadomości do działania. Musisz natomiast opanować sztukę subtelnego dawania jej do zrozumienia, co ma zrobić. Dlatego stary tekst okultystyczny, który naucza psychologii stosowanej pod pozorem alchemii, mówi, że praca nad kontrolowaniem naszych ukrytych mocy musi być wykonywana „łagodnie i z wielką pomysłowością”.
Teraz powinieneś już rozumieć, co oznacza stwierdzenie:
PODŚWIADOMOŚĆ JEST ZAWSZE PODATNA NA KONTROLĘ ZA POMOCĄ SUGESTII.
Wszystkie niezwykłe moce opisane w Lekcji 2 są do twojej dyspozycji. Odpowiedzialność za ich właściwe ukierunkowanie spoczywa na tobie. Podświadomość zawsze reaguje, a kontrolowanie jej jest łatwe, jeśli robisz to we właściwy sposób. Teraz musisz nauczyć się i praktykować sztukę przekazywania podświadomości takich wrażeń, które subtelnie sugerują, co ma zostać wykonane.
Opanowanie tej sztuki wymaga pewnego czasu i wytrwałości, ale sam proces wcale nie jest trudny. To, co sprawia, że wydaje się trudny wielu osobom, to brak wiedzy o właściwym postępowaniu.
Oszuści wykorzystują tę niewiedzę. Pogłębiają ją, twierdząc, że tylko ich metoda jest skuteczna, że tylko oni mogą dotrzeć do tej „nieuchwytnej, tajemniczej podświadomości”. W ten sposób szerzą fałszywe przekonanie, że kontrolowanie podświadomości jest niezwykle skomplikowane, trudne, a może nawet niebezpieczne.
W rzeczywistości nie ma w tym nic skomplikowanego ani ryzykownego.
Prawda jest taka, że przez całe swoje życie kontrolowałeś swoją podświadomość za pomocą sugestii!
Ponieważ jednak podawałeś jej wszelkiego rodzaju wskazówki, rezultaty jej doskonałego posłuszeństwa wobec twoich sugestii były tak samo destrukcyjne, jak i konstruktywne.
Na przykład prawdopodobnie chciałbyś cieszyć się doskonałym zdrowiem i być może próbowałeś różnych metod, aby je osiągnąć. Możliwe, że masz pewną wiedzę na temat terapii umysłowej i używałeś afirmacji, twierdzeń lub jakiejś formy słów, które miały skłonić podświadomość do działania.
Jeśli odniosłeś sukces, to dlatego, że nauczyłeś się, jak skutecznie formułować sugestie.
Jeśli poniosłeś porażkę, to dlatego, że twoje afirmacje i polecenia zostały zneutralizowane przez siłę sugestywną twoich nawykowych sposobów myślenia, wyobrażania sobie, mówienia i działania.
Nawet doskonale sformułowana sugestia dotycząca zdrowia zawiedzie, jeśli zostanie zanegowana przez setki myśli pełnych lęku, przez uporczywą niedbałość w doborze jedzenia albo przez odmowę dostarczenia organizmowi niezbędnych zasobów, takich jak odpowiednia ilość powietrza i światła.
TO, CO ROBISZ I MYŚLISZ PRZEZ CAŁY DZIEŃ, JEST PRZYSWAJANE PRZEZ TWOJĄ PODŚWIADOMOŚĆ.
JEŚLI TWOJE DZIAŁANIA ZAPRZECZAJĄ TWOIM SŁOWOM, TO WŁAŚNIE ONE STANĄ SIĘ PRAWDZIWĄ SUGESTIĄ, KTÓRA WPŁYNIE NA TWOJĄ WEWNĘTRZNĄ ŚWIADOMOŚĆ – NIE TE, KTÓRE PRZECZYTAŁEŚ W JAKIEJŚ KSIĄŻCE LUB USŁYSZAŁEŚ OD NAUCZYCIELA.
Utworzenie w umyśle obrazu doskonałego zdrowia, a następnie głodzenie organizmu poprzez odmawianie mu składników niezbędnych do odbudowy to przekazanie podświadomości najsilniejszej możliwej sugestii, że w rzeczywistości chcesz choroby. Wtedy otrzymasz dokładnie to, o co – choć nieświadomie – prosisz.
Podobnie, stworzenie w myślach wzorca sukcesu w biznesie jest krokiem niezbędnym i właściwym, ale podświadomość nie zacznie działać na rzecz tego sukcesu, jeśli roztrwonisz swoje obecne zasoby w nierozsądny sposób. Nie pomoże ci też w budowaniu twojego przedsięwzięcia, jeśli pozwolisz, by w twoim domu i miejscu pracy panował bałagan. Sukces i porządek to synonimy.
Dopóki nie wprowadzisz porządku w takim stopniu, w jakim jest to obecnie możliwe, wszystkie sugestie sukcesu, które będziesz sobie powtarzać, zostaną przyćmione przez subtelne wskazówki porażki, które wysyła ci nieporządek w twoim otoczeniu.
Przykłady te mają na celu uzmysłowienie, że podświadomość nie jest podatna na sugestie tylko w określonych momentach – jest na nie podatna ZAWSZE i reaguje na SUGESTIĘ, KTÓRA DOMINUJE.
W prawdziwym okultyzmie nie znajdziesz żadnej magicznej formuły, która zapewni ci sukces, jeśli żyjesz w chaosie, zdrowie, jeśli lekceważysz podstawowe zasady higieny, czy szczęście, jeśli uparcie interpretujesz swoje doświadczenia w negatywny sposób.
PODŚWIADOMOŚĆ JEST KONTROLOWANA Z POZIOMU ŚWIADOMEJ SAMOŚWIADOMOŚCI.
To, co myślimy, mówimy i robimy w ciągu dnia, stanowi podstawę wrażeń, które docierają do podświadomości.
Najpierw musimy zadbać o nasze ciało. Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na nasze słowa. Dopiero potem będziemy gotowi obserwować nasze myśli.
Praca zaczyna się od ciała, ponieważ wszystko, co osiągamy, dokonuje się za pośrednictwem jego instrumentów.
To nie jest kurs dietetyki ani higieny, dlatego nie będziemy zagłębiać się w szczegóły tych zagadnień. Jednak kluczowe jest jedno:
Zdobywaj fakty na temat tego, czego potrzebuje twoje ciało – jeśli chodzi o żywność, wodę, powietrze i światło. Opieraj się na faktach, a nie na fantastycznych teoriach modnych guru i szarlatanów. Następnie wprowadź tę wiedzę w życie.
Postępując w ten sposób, przekażesz swojej podświadomości najsilniejszą możliwą sugestię, że chcesz, by zbudowała ci zdrowe ciało.
W kolejnych lekcjach znajdziesz instrukcje dotyczące formułowania odpowiednich wzorców mentalnych, ale pamiętaj:
Nie możesz zbudować zdrowego ciała bez dostarczenia mu potrzebnych materiałów, tak samo jak nie możesz zbudować domu jedynie patrząc na plany architekta.
Kiedy już zapewnisz swojemu ciału to, czego potrzebuje, zwróć uwagę na swoje otoczenie.
- Zacznij od swojego ubrania – upewnij się, że jest czyste i zadbane.
- Następnie zadbać o swoje miejsce zamieszkania – upewnij się, że miejsce, w którym śpisz, jest nieskazitelnie czyste i uporządkowane.
- Miejsce pracy również powinno być jak najbardziej uporządkowane, nawet jeśli nie masz pełnej swobody w aranżacji przestrzeni. Te elementy, które leżą w twojej odpowiedzialności, zawsze mogą być utrzymane w porządku.
Postępując zgodnie z tymi prostymi, łatwymi zasadami, przekazujesz swojej podświadomości najsilniejszą możliwą sugestię sukcesu.
To, jak kontrolować swoje słowa i myśli, zostanie wyjaśnione w kolejnych lekcjach. Umiejętność konstruktywnej mowy oraz formułowania naprawdę twórczych myśli rozwija się poprzez konkretne ćwiczenia, których opis wymaga nieco więcej miejsca.
Zacznij natychmiast wprowadzać w życie wskazówki z tej lekcji.
W ten sposób zrobisz pierwszy krok w kierunku świadomego stosowania prawa, które zostało tu przedstawione.
źródło: LESSON THREE; „SEVEN STEPS IN PRACTICAL OCCULTISM” by Paul Foster Case 1936.