PODSTAWY TAROTA
LEKCJA DWUDZIESTA SZÓSTA
SPRAWIEDLIWOŚĆ
Tło Karty 11 ma ten sam odcień żółci, który pojawia się na Kartach 1 i 8. Prawo Równowagi zostaje urzeczywistnione poprzez ukierunkowaną aktywność sufizmu, samoświadomości oraz ciszy, przy pomocy Mocy Węża (Karty 1 i 8).
Dwie zasłony sugerują dualność i biegunowość, a ich symetryczne ułożenie symbolizuje równowagę. Ich fałdy przypominają draperię Najwyższej Kapłanki i sugerują wibracje. Ich kolor – fioletowy – jest dopełnieniem żółtego tła. Fiolet jest również kolorem powiązanym z literą Kaf oraz z Kartą 10. Oznacza to, że mechaniczny aspekt uniwersalnej manifestacji, symbolizowany przez KOŁO FORTUNY, zasłania żywą, świadomą TOŻSAMOŚĆ znajdującą się za nim.
Tron reprezentuje symbolikę kolumn Najwyższej Kapłanki oraz zasłonę pomiędzy nimi. Tutaj kolumny są częścią tronu i są zwieńczone owocami granatu zamiast pąków lotosu, aby pokazać, że aktywność reprezentowana przez Kartę 11 osiągnęła etap dojrzałości (owocowania).
Korona jest zwieńczona potrójną ozdobą. Nawiązuje ona do litery Shin, widocznej na Karcie 20, która pozostaje w ścisłej korelacji z Kartami 2 i 11. Ta potrójna ozdoba symbolizuje Moc Węża, która w swoim najwyższym przejawieniu uwalnia ludzką świadomość od ograniczeń trójwymiarowej interpretacji doświadczenia.
Koło i kwadrat widoczne na froncie korony odnoszą się do ruchu Ducha wewnątrz formy fizycznej. Ten drobny szczegół symboliki jest również związany z Kartą 10, która przedstawia koło poruszające się w przestrzeni ograniczonej przez cztery mistyczne zwierzęta.
Ozdoba na piersi Sprawiedliwości łączy krzyż w kształcie litery T z elipsą. Krzyż jest w kolorze indygo, który jest powiązany z Saturnem. Ten szczegół zapowiada matematyczne elementy obecne w kompozycji Karty 21. Odnosi się także do wywyższenia Saturna w znaku Wagi.
Ostry czubek miecza ma takie samo podstawowe znaczenie jak kolec byczy (ox-goad). Ostrze jest wykonane ze stali – metalu, którym rządzi Mars, co odnosi się do faktu, że gdy siła Wenus dominująca w Wadze wchodzi do gry, aktywuje się również siła Marsa. Wenus i Mars są komplementarne. Aktywność jednej z tych sił zawsze pobudza aktywność drugiej.
Rękojeść miecza ma kształt krzyża T. Uniesiona rękojeść to kolejna wskazówka dotycząca wywyższenia Saturna w Wadze. Złota rękojeść odnosi się do Słońca, którego metalem jest złoto. Znajduje się tu alchemiczna wskazówka dotycząca transmutacji „ołowiu” w „złoto” – lecz istnieje także prostsze znaczenie. Saturn reprezentuje ograniczenie i formę. Słońce symbolizuje światło i promieniowanie. Gdy siła ograniczenia zostaje użyta w sposób pozytywny, łączy się z promienną energią Słońca. W ten sposób oświecenie wynosi formę na wyższy poziom.
W alfabecie litera Zain odpowiada mieczowi. Miecz odcina – dlatego symbolizuje procesy eliminacyjne, zarówno fizyczne, jak i mentalne. Jest to oczywiście powiązane ze znakiem Wagi, który rządzi nerkami – organami odpowiedzialnymi za utrzymywanie chemicznej równowagi krwi poprzez eliminację odpadów.
Psychologicznie praktyczne znaczenie miecza brzmi:
„Używaj właściwego rozeznania, aby pozbyć się wszystkiego, co zbędne – by uwolnić się od przywiązań, uprzedzeń, urazy i żalu.”
Waga symbolizuje ważenie i mierzenie, czyli użycie zdolności umysłowych związanych z matematyką. Szalki wagi są półkoliste – każda zatem reprezentuje π (pi), ponieważ liczba 22 symbolizuje pełne koło.
W ten sposób szalki wagi przedstawiają równowagę pomiędzy „parami komplementarnych aktywności” reprezentowanych przez 22 litery alfabetu hebrajskiego oraz 22 Klucze Tarota.
Szalki wagi są złote, co wskazuje, że wszystkie te pary aktywności są trybami tej samej siły – energii promienistej, która fizycznie objawia się jako energia słoneczna.
Długość poziomej belki wagi jest taka sama jak każdej z linii podtrzymujących szalki. W ten sposób ukazane zostaje siedem jednakowych prostych linii. Odnoszą się one do siedmiu aspektów Mocy Życia reprezentowanych przez Klucze 1, 2, 3, 10, 16, 19 i 21 – odpowiadające kolejno: Merkuremu, Księżycowi, Wenus, Jowiszowi, Marsowi, Słońcu i Saturnowi.
Te siedem ciał niebieskich odpowiada również siedmiu metalom alchemicznym oraz siedmiu centrom energetycznym w ciele człowieka, które noszą te same planetarne nazwy. Ponadto wspomniane Klucze, poprzez przypisane im hebrajskie litery, odpowiadają sześciu ścianom i centralnemu wnętrzu Sześcianu Przestrzeni.
Siedem równych linii wagi odnosi się także do powiązania Karty 11 ze znakiem Wagi, który jest siódmym znakiem zodiaku. Jest to podobna wskazówka jak ta zawarta w Karcie 9, gdzie sześciopromienna gwiazda w latarni Pustelnika przypomina, że Panna to szósty znak zodiaku.
Siedem jednakowych linii przywodzi również na myśl siedmiokątną figurę – heptagon – który często pojawia się w diagramach alchemicznych. Heptagon stanowi geometryczną podstawę dla konstrukcji siedmiościennego sklepienia opisanego w Fama Fraternitatis Różokrzyżowców.
W Karcie 11 układ siedmiu linii wskazuje na połączenie kwadratu z dwoma trójkątami.
Liczba kwadratu to 4, a dwa trójkąty to dwa razy 3, czyli 6. Zatem przez swoje rozmieszczenie siedem równych linii sugeruje liczbę 10, a jednocześnie bezpośrednio przedstawia liczbę 7.
W arytmetyce ezoterycznej liczby 10 i 7 są ze sobą powiązane. Suma liczb od 1 do 7 wynosi 28, a cyfry liczby 28 dodane razem dają 10.
To, co jest ważone i mierzone przez wagę Sprawiedliwości, to pełna manifestacja działań osobistych symbolizowanych przez Kartę 7. Te działania, choć wydają się pochodzić z poziomu osobowości, są w rzeczywistości również kosmicznymi operacjami. Dlatego rydwan się porusza – ponieważ jest osadzony na kołach, a koła reprezentują to, co jest bardziej bezpośrednio symbolizowane przez Kartę 10. Prawo Karmy jest skutkiem rotacji cykli kosmicznych.
Kierunek przypisany literze Lamed i Karcie 11 to północny zachód.
Jest to linia Sześcianu Przestrzeni znajdująca się na styku zachodniej ściany (przypisanej literze Kaf i Karcie 10) z północną ścianą (przypisaną literze Peh i Karcie 16). Ta ostatnia Karta odnosi się do Marsa, natomiast Karta 10 jest symbolem Jowisza.
Spójrz teraz na Kartę 11. Po jej lewej, czyli północnej stronie, widzimy uniesiony miecz Marsa. W drugiej ręce Sprawiedliwość trzyma wagę, której dwie półokrągłe szalki – gdyby je połączyć – utworzyłyby kulę lub koło.
W ten sposób najważniejsze elementy symboliki Karty 11 są bezpośrednio związane z dwoma kierunkami – Północą i Zachodem – połączonymi w linii przypisanej literze Lamed.
Linia północno-zachodnia łączy zachodni kraniec linii Północ-Góra (przypisanej Karcie 8 i literze Teth) z zachodnim krańcem linii Północ-Dół (przypisanej Karcie 9 i literze Yod).
Ponieważ ogólne znaczenie kierunku Zachód – wyjaśnione w Lekcji 24 – to zakończenie cyklu aktywności, wynika z tego, że Karta 11, łącząc zachodnie końce linii odpowiadających Kartom 8 i 9, reprezentuje kulminację aktywności symbolizowanej przez te dwie Karty.
Karta 8 dotyczy działań świadomych, a Karta 9 działań podświadomych, które znajdują swoje dopełnienie w tym, co przedstawia Karta 11.
Modyfikacja karmy poprzez właściwe rozeznanie i słuszny osąd, zastosowane w działaniu, jest wynikiem procesów przedstawionych przez Karty 8 i 9.
Karta 11, jako powiązana z linią Północ-Zachód, łączy również północne końce linii Zachód-Góra (przypisanej literze Samekh i Karcie 14) oraz Zachód-Dół (przypisanej literze Ayin i Karcie 15). Jednak omówienie tego musi poczekać do interpretacji tych dwóch Kart.
Peleryna Sprawiedliwości jest zielona – to kolor przypisywany Wenus. W jednej ze skal korespondencji kolorystycznych, zieleń jest również barwą powiązaną ze znakiem Wagi.
Szata kobiety jest czerwona – kolorem dopełniającym do zielonego. Symbolizuje ona siłę Marsa, która zasila system mięśniowy. Siła ta ma również związek z funkcjonowaniem nadnerczy, którymi rządzi znak Wagi, ponieważ nadnercza kontrolują napięcie (toniczność) całego układu mięśniowego.
Ogólne symboliczne znaczenie szaty odnosi się więc do tego, co umożliwia nam działanie, pracę, wysiłek.
Zasłony i tron są z kamienia, co oznacza, że Prawo Równowagi działa także w królestwie minerałów. Dla wielu ludzi plan fizyczny jest jedynym, na którym mają jakiekolwiek bezpośrednie doświadczenie zmysłowe.
Tarot chce, abyśmy zrozumieli, że jeśli właściwie zinterpretujemy nasze doświadczenia fizyczne, dowiemy się wszystkiego, co konieczne, aby zacząć świadomie używać Prawa Równowagi.
„To, co jest na górze, jest jak to, co jest na dole.”
Nie trzeba mieć zdolności postrzegania wyższych planów, aby zobaczyć działanie tego prawa.
W tym tygodniu:
Przyjrzyj się swoim działaniom uważniej niż kiedykolwiek wcześniej. Podchodź do codziennych zadań z powagą, bez względu na to, jak błahe mogą się wydawać.
Nikt nigdy nie osiągnął wielkich rzeczy, jeśli najpierw nie nauczył się dobrze wykonywać małych.
Wykonuj swoją pracę spokojnie i z opanowaniem. Kiedy siadasz do nauki – siedź nieruchomo.
Naucz swoje ciało, co znaczy równowaga.
Nie lękaj się. Odrzuć niepokój. Wypędź pośpiech.
Cokolwiek robisz, pamiętaj, że każde osobiste działanie jest tak naprawdę szczególnym wyrazem doskonałej Siły Życia.
A przede wszystkim – trenuj się w tworzeniu jasnych form dla swoich pragnień i naucz się postrzegać te obrazy mentalne jako rzeczywistość obecną już teraz.
źródło: TAROT FUNDAMENTALS – LESSON TWENTY-SIX: JUSTICE; by Paul Foster Case, 1936.