Podstawy Tarota cześć IV

LEKCJA CZWARTA
WIĘCEJ O MOCY ŻYCIA

Teraz, gdy pokolorowałeś pierwszy Klucz Tarota, jesteś w lepszej pozycji, by zrozumieć szczegóły symboliki, której w poprzedniej lekcji przedstawiono jedynie główne zarysy.

Białe słońce za Głupcem znajduje się w prawym górnym rogu kompozycji. Spójrz na Klucze 10 i 21, a zobaczysz, że w tych obrazach to miejsce zajmuje głowa orła, symbol znaku zodiaku Skorpion.

Astrologowie uważają ten znak za rządzący funkcjami rozrodczymi ludzkiego ciała. Stąd słońce symbolizuje ideę, że siła, którą reprezentuje Głupiec, jest faktycznie związana z mocą reprodukcyjną organizmów żywych.

W praktycznym aspekcie nasza praca ma wiele wspólnego z kontrolą i adaptacją siły, która zwykle przejawia się w procesie rozmnażania.

Kolor słońca odnosi się do Pierwotnej Woli. W starożytnym okultystycznym diagramie zwanym „Drzewem Życia” pierwsza manifestacja Mocy Życia, odpowiadająca twierdzeniu numer 1 w The Pattern on the Trestleboard, nazywana jest Koroną i przedstawiana jako biały okrąg.

Z tego białego okręgu wyłania się ścieżka schodząca w dół, która odpowiada literze Alef i Głupcowi. Jest to sugestia, że siła twórcza, którą reprezentują Alef i ten Klucz, jest tożsama z Pierwotną Wolą. Wyłania się ona z tej Woli, gdy rozpoczyna się cykl manifestacji.

Co więcej, ponieważ pozycja słońca została pokazana tak, by uczynić z niego symbol reprodukcji, idea stojąca za tym jest taka, że manifestacja jest w istocie reprodukcją mocy Pierwotnej Woli.

W hermetycznej mądrości nauczanej przez Tarota fundamentalną zasadą jest to, że przejawiony wszechświat nie jest czymś stworzonym przez Moc Życia z jakiegoś innego rodzaju materii niż ona sama. Wręcz przeciwnie – manifestacja powinna być rozumiana jako projekcja Mocy Życia w warunki względne czasu i przestrzeni, jakie znamy.

Wszechświat jest tej samej istotnej natury co Moc Życia. Jest on ekspresją idei w Uniwersalnym Umyśle. Ta idea to właśnie to, co oznacza Stwórcze Słowo, czyli Logos. Dlatego nawet egzoteryczne wyznanie chrześcijańskie mówi o Logosie jako o „zrodzonym, a nie stworzonym”.


Zielony wieniec otaczający włosy Głupca symbolizuje fakt, że zielone liście roślin faktycznie wiążą światło słoneczne, tak jak wieniec wiąże złote włosy Głupca.

Przechwytywanie promieni słonecznych i wiązanie ich w formę organiczną to główna praca chlorofilu, czyli zielonego barwnika roślin. To właśnie dlatego zielone warzywa są tak cenne jako pożywienie – stanowią jedną z najważniejszych form, w jakich Moc Życia jest dla nas dostępna. Upewnij się, że jesz ich wystarczająco dużo!

Pióro wznoszące się z wieńca to lotka orła, reprezentująca życie zwierzęce – krok wyżej w skali organizmów niż królestwo roślin. Jest ono czerwone, co symbolizuje pragnienie i działanie.

Jedyną prawdziwą aspiracją jest pragnienie bycia czymś – pragnienie wyrażenia określonej formy Mocy Życia w działaniu. Kim pragniesz być i co pragniesz robić?


Różdżka na ramieniu Głupca, podobnie jak linijka, sugeruje ideę pomiaru. Wskazuje ona na konieczność dokładnego studiowania sił, których działanie Moc Życia już zamanifestowała.

Nie możemy zmierzyć samej Mocy Życia ani zgłębić głębi tego bezgranicznego oceanu możliwości. Nasz pomiar musi dotyczyć rzeczy już dokonanych.

Dlatego Głupiec niesie swoją różdżkę ze sobą z niższych poziomów, z których się wspiął na wysokość przedstawioną w tym obrazie.

Ponadto różdżka jest związana z magią, a jak zobaczymy później, magia zaczyna się od analizy i oceny warunków, które są przed nami obecne, ponieważ są one rezultatem przeszłej aktywności.

Wszystkie udane przewidywania dotyczące prawdopodobnych wyników przyszłych działań wymagają dokładnej oceny natury sił ujawnionych przez to, co miało miejsce wcześniej.

Najważniejsza rzecz do zmierzenia

Najważniejszą rzeczą, którą należy zmierzyć, jest nasze własne miejsce we wszechświecie.

Według Biblii pełna miara człowieka brzmi:

„Uczyniłeś go niewiele mniejszym od Boga i uwieńczyłeś go chwałą i czcią. Dałeś mu władzę nad dziełami rąk Twoich, wszystko poddałeś pod jego stopy.”

Nie cytujemy tego, aby poprzeć naszą doktrynę autorytetem Biblii. Naszym celem jest raczej pokazanie, że Biblia, w swoim poetyckim opisie prawdziwej miary człowieka, wyraża prawdę, która znajduje potwierdzenie w sukcesach nauki i wynalazczości – dziedzin opartych na metodach, które są niczym innym jak dokładnym pomiarem.

Do tej pory w nauce kładziono nacisk na pomiar rzeczy i sił w otoczeniu człowieka. Natomiast w okultyzmie większy nacisk kładzie się na prawidłową ocenę i wykorzystanie sił wewnątrz samego człowieka – sił, które są częściowo fizyczne, a częściowo ponadfizyczne.

Okultystyczna nauka jest bowiem świadoma rzeczywistości wykraczających poza granice fizycznej formy i siły, a jednocześnie stosuje do ich analizy metody starannej obserwacji i analizy, które są nie mniej rygorystyczne niż te, które okazały się tak owocne w badaniu i mierzeniu środowiska człowieka w fizycznym świecie.


Symbolika różdżki, sakwy i oka

Różdżka jest czarna, ponieważ reprezentuje okultystyczne moce. Zawsze gdy dokonujemy prawdziwego pomiaru samych siebie, objawia się ukryta siła ludzkiej osobowości. Wiedza o niej pomaga nam w dokonywaniu właściwych pomiarów naszego otoczenia, które byłyby niedokładne, gdybyśmy nie uwzględnili tej ukrytej siły.

Sakwa zwieszona z różdżki jest symbolem mocy podświadomości, które wynikają z, lub zależą od, siły samoświadomości – zdolności analizy i kalkulacji.

Podstawową siłą podświadomości jest pamięć, a pamięć jest w swej istocie reprodukcyjna. Dlatego na sakwie znajduje się symbol lecącego orła, który odnosi się do:

  1. Aspiracji, mającej swoje korzenie w podświadomych pragnieniach.
  2. Sił reprodukcyjnych, związanych z orłem jako jednym z symboli znaku zodiaku Skorpion.

Orzeł to także ptak Zeusa (Jowisza). Jako król ptaków symbolizuje panowanie nad żywiołem powietrza, który kabałyści przypisują literze Alef.

Na klapie sakwy znajduje się otwarte okowszechwidzące oko, znane z wolnomularstwa, Egipskie Oko Horusa oraz oko umieszczone w trójkącie na odwrocie Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych.


Oko Horusa i tajemnica wewnętrznej mocy

Szczególny aspekt Horusa, który tradycja łączy z tym okiem, to Hoor-pa-Kraat (Harpokrates)bóg milczenia, przedstawiany w egipskich hieroglifach jako dziecko siedzące na lotosie, trzymające palec wskazujący na ustach. Jest to „młodszy Horus”, bóg porannego słońca, które świeci nad podróżnikiem w tym Kluczu Tarota.

W mitologii egipskiej młodszy Horus miał siedem aspektów lub form. Zapamiętaj to, ponieważ w kolejnych lekcjach dowiesz się, że Moc Życia objawia się w ludzkiej osobowości poprzez siedem głównych faz manifestacji.

Oko Horusa umieszczone jest na klapie sakwy w miejscu, które zwykle zajmuje zamek. Jego znaczenie jest następujące:

Wzrok jest tym, co odblokowuje zarówno świadome, jak i podświadome moce.

To, jak patrzymy na siebie i na życie, decyduje o tym, czy jesteśmy jedynie marionetkami podświadomości, czy mistrzami jej ukrytych sił.

Na klapie sakwy widnieje dziesięć kropek, symbolizujących szwy. Reprezentują one dziesięć podstawowych aspektów Mocy Życia, a tym samym odpowiadają dziesięciu twierdzeniom zawartym w The Pattern on the Trestleboard. Ich znaczenie jest podobne do tego, które symbolizują dziesięć słonecznych kół na płaszczu Głupca.


Podsumowanie symboliki

  1. Czarna różdżka – symbol okultystycznych mocy, które objawiają się, gdy dokonujemy prawdziwego pomiaru siebie.
  2. Sakwa – symbol podświadomości i jej pamięci, zdolnej do reprodukcji.
  3. Orzeł na sakwie – znak aspiracji i sił reprodukcyjnych.
  4. Oko na sakwieWszechwidzące Oko, które symbolizuje świadome odkrycie ukrytych mocy.
  5. Dziesięć kropek – odniesienie do dziesięciu aspektów Mocy Życia, powiązanych z Dziesięcioma Oświadczeniami w The Pattern on the Trestleboard.

Symbolika Róży, Gwiazdy, Koła i Przepaści

Róża reprezentuje pragnienie. Jej ciernie symbolizują ból, a jej kwiat oznacza piękno i radość. Jest biała, podobnie jak słońce, aby zasugerować, że poprzez właściwe kultywowanie natury pragnień możemy doprowadzić ją do harmonii z Pierwotną Wolą.

Wtedy nasze pragnienia staną się świadomym wyrazem rzeczywistych, podstawowych tendencji w porządku kosmicznym.

Kontrola natury pragnień, jej właściwe kultywowanie i wykorzystywanie jej w sposób, który pozwala nam cieszyć się pięknem, jakie może nam przynieść, bez doświadczania bólu wynikającego z jej niewłaściwego użycia, to jedna z wielkich praktycznych tajemnic.

Dlatego róża jest przedstawiona jako uprawiany kwiat, a młodzieniec niesie ją radośnie, nie raniąc sobie palców jej cierniami.


Symbolika Słońca, Księżyca i Ognia

Ośmioramienna gwiazda na ramieniu Głupca jest symbolem Słońca, a półksiężyc obok niej reprezentuje Księżyc.

Słońce i Księżyc mają głębokie znaczenie w naukach ezoterycznych, a wszystkie ich interpretacje wynikają z doktryny mówiącej, że wszystkie rzeczy są manifestacją działania i reakcji między słonecznym (elektrycznym) a księżycowym (magnetycznym) prądem Wielkiego Agensa Magicznego, znanego jako L.V.X.

Żółty krąg otaczający potrójny płomień na piersi Głupca przedstawia naukę, według której Jedna Siła objawia się nam w formie światła i ognia.

Ten konkretny symbol odnosi się do bezforemnego stanu Jednej Siły, zanim rozpocznie się cykl manifestacji.


Dziesięć Kół i Tajemnica Piątego Żywiołu

O dziesięciu kołach wspomniano już w poprzedniej lekcji. Możemy jednak dodać, że w hermetycznej mądrości koło o ośmiu szprychach jest symbolem czystego Ducha.

Alchemicy używają tego samego symbolu, aby reprezentować Kwintesencję, czyli Piąty Żywioł. Pod pewnymi względami Kwintesencja jest podobna do świetlistego eteru znanego we współczesnej fizyce oraz do tego, co w filozofii hinduistycznej nazywa się Akasha.

Każde koło jest otoczone siedmioma koniczynami, które reprezentują siedem podstawowych trybów działania, które później nauczymy się kojarzyć z:

  • siedmioma alchemicznymi metalami,
  • siedmioma wewnętrznymi gwiazdami astrologii okultystycznej,
  • siedmioma czakrami filozofii jogi.

Koniczyny są zielone, kolorem kojarzonym z ideą nieśmiertelności, co wskazuje, że symbolizują wieczne aspekty aktywności Mocy Życia.

Jedno z kół zawiera hebrajską literę Shin (literę, którą widzimy również na dwudziestym Kluczu Tarota).

Litera ta jest kabalistycznym symbolem ognistego oddechu życia oraz duchowej energii, która przynosi wszystkie rzeczy do manifestacji.


Przepaść u stóp Głupca i jej znaczenie

Przepaść, która zieje pod stopami Głupca, kontrastuje z wysokością, na której stoi.

Symbolizuje to, co jest poniżej – czyli naturę, względność, fenomeny i skutki, w przeciwieństwie do Ducha, Absolutu, noumenu i przyczyny.

Na dnie przepaści znajduje się dolina – miejsce pracy, aktywności, walki i rywalizacji, które kontrastuje z ideami wyższości i supremacji, sugerowanymi przez pozycję Głupca na szczycie góry.

Dolina to to, co chiński filozof Lao-Tse nazywa Matką-Głębią, a Hindusi określają jako Prakriti – tajemnicza moc Najwyższego Ducha.

Ponieważ dolina jest polem doświadczenia, odpowiada także ideom, które hebrajska mądrość przypisuje rzeczownikowi Chokmah – Mądrość.

Na wspomnianym wcześniej Drzewie Życia ścieżka litery Alef kończy się w punkcie diagramu, który przypisany jest Chokmah.


Przepaść a Podświadomość

W psychologii praktycznej przepaść symbolizuje to, co nazywamy podświadomością.

Naturalną metaforą dla tej warstwy świadomości są „głębiny”.

W artykule dr Putnama na temat pracy Freuda czytamy:

„W trakcie swoich badań Freud, Jung i ich zwolennicy zanurkowali głębiej niż ktokolwiek wcześniej w tajemnice nieświadomego życia.”

Głupiec stoi na skraju zejścia w dół.

W ten sposób obraz przedstawia Najwyższego Ducha lub nadświadomy aspekt Mocy Życia, jak myślimy o nim przed rozpoczęciem cyklu samoekspresji.

Podróżnik nie boi się, ponieważ wie, że jego zejście w głąb nie może go skrzywdzić.

Ponadto jest świadomy, że z pewnością ponownie się wznieście, kierując się ku jeszcze większej wysokości, na którą patrzy z entuzjazmem.


Podsumowanie symboliki

  1. Biała róża – pragnienie, które można dostroić do Pierwotnej Woli, jeśli jest właściwie kultywowane.
  2. Ciernie róży – ból wynikający z niewłaściwego wykorzystania pragnień.
  3. Ośmioramienna gwiazda i półksiężyc – połączenie sił solarnych (elektrycznych) i lunarnych (magnetycznych).
  4. Potrójny płomień na piersi Głupca – Jedna Siła objawiająca się jako światło i ogień.
  5. Dziesięć kół z ośmioma szprychami – symbol czystego Ducha i Kwintesencji, związanych z Akashą i eterem.
  6. Zielone koniczyny wokół kół – siedem podstawowych trybów działania, łączących się z siedmioma metalami, czakrami i planetami.
  7. Hebrajska litera Shin na jednym z kół – symbol ognistego oddechu życia i duchowej energii.
  8. Przepaść – podświadomość i świat fenomenów w kontraście do Absolutu.
  9. Dolina – pole doświadczenia, związane z Prakriti i Chokmah.
  10. Podróżnik nie boi się zejścia – wiedza, że zanurzenie w podświadomość jest częścią duchowego wzrostu i że powróci na jeszcze większą wysokość.

Obraz nieskończonej siły

Ten obraz przedstawia nieskończoną siłę, która stanowi centralną rzeczywistość każdego ludzkiego życia. Symbolizuje to, co naprawdę masz na myśli, gdy mówisz „JA JESTEM”.

Jest to obraz czegoś w tobie, co widzi daleko poza pozorne ograniczenia twoich obecnych okoliczności.

TO COŚ doprowadziło cię tak daleko w twojej podróży ku najwyższemu spełnieniu.
TO COŚ sprawia, że chcesz odnieść sukces.
TO COŚ sprawia, że dążysz do lepszego zdrowia.
TO COŚ sprawia, że pragniesz lepszych warunków życia.

Ponieważ zna siebie doskonale, zna także bezgraniczność swoich możliwości, niepowstrzymaną siłę i nieograniczone okazje, które przed tobą stoją.

TO COŚ nie pozwala ci się poddać.

Choć możesz czuć, że wyczerpałeś swoje zasoby, ono nawołuje cię, byś szedł dalej.

Choć możesz myśleć, że masz już za sobą połowę życia, ono wie, że jest na zawsze młode i nieustannie puka do wewnętrznych drzwi twojego umysłu, próbując ci powiedzieć, że w samym rdzeniu twojej istoty tkwi moc, która:

  • nie zna wieku,
  • nie zna porażki,
  • nie zna choroby,
  • wielokrotnie dokonywała cudów uzdrowienia i odmłodzenia,
  • przekształcała katastrofy w zwycięstwa,
  • zamieniała brak w obfitość,
  • zmieniała smutek w radość.

Mówiąc krótko, Głupiec jest obrazem nieskończonej mocy twojego własnego, wewnętrznego, duchowego i nadświadomego życia.


Jak przywołać tę moc do codziennego życia?

Aby od teraz każdego dnia wydobywać coraz więcej tej mocy w sposób świadomy, musisz zacząć głęboko odciskać w swojej podświadomości ten obraz Jednej Siły.

Metoda jest nadzwyczaj prosta:

  • Każdego ranka przez pięć minut patrz na ten obraz.
  • Każdego wieczora przez pięć minut patrz na ten obraz.

Pamiętaj: WZROK to moc, która otwiera i zamyka sakwę sił podświadomości.

Kiedy to robisz:

  • Patrz na szczegóły obrazu, jeden po drugim.
  • Nawet jeśli ten proces wydaje się prosty, to ćwiczenie przeniesie obraz z klucza Tarota prosto do komórek twojego mózgu.

Z czasem ten Klucz stanie się integralną częścią twojej osobowości.
Będzie dosłownie częścią twojego ciała i krwi.


Sekret praktycznego użycia Tarota

To jest jeden z Wielkich Sekretów praktycznego użycia Tarota.

Dopóki nie zbudujesz Kluczy Tarota w sobie, nie zaczną one wywierać swojej cudownej mocy.

Ale kiedy to zrobisz:

  • Obudzą one ukryte siły w tobie.
  • Ukierunkowanie tych sił całkowicie odmieni twoje życie.

Ciągłość praktyki

  • Nie przestawaj korzystać z Wzoru (The Pattern).
  • Przestrzegaj regularnych okresów praktyki.
  • Zwracaj szczególną uwagę na swój notatnik – nawet jeśli zapiszesz tylko jedno czy dwa słowa, rejestruj idee, które pojawiają się w twoim umyśle podczas pracy z Kluczami Tarota.
  • Każda sesja praktyki powinna zawierać jedno pięciominutowe skupienie na Głupcu.

Podsumowanie

  1. Głupiec symbolizuje nieskończoną siłę wewnętrzną, która zawsze dąży do wzrostu i sukcesu.
  2. Ta siła jest w tobie – nie zna wieku, porażki ani choroby.
  3. Aby ją aktywować, należy każdego dnia poświęcić 5 minut rano i 5 minut wieczorem na obserwację obrazu.
  4. Wzrok odgrywa kluczową rolę w otwieraniu ukrytych sił podświadomości.
  5. Z czasem obraz ten stanie się częścią twojej osobowości i odmieni twoje życie.
  6. Sekret skutecznego użycia Tarota polega na wchłonięciu jego symboli w swoją istotę.
  7. Regularna praktyka jest kluczem – nawet krótkie zapiski w notatniku mogą pomóc w odkrywaniu nowych znaczeń.

 

źródło: LESSON FOUR – MORE ABOUT THE LIFE-POWER; Tarot Fundamentals by Paul Foster Case,  1936.