pełen tytuł: Okultyzm jako nowy obszar naukowy dla fizyka promieniowania
Nazwiska znanych biologów, które okultyzm ostatnio wykorzystał jako świadków rzeczywistości swoich zjawisk, mogły sugerować, że jedynie badacze życia interesują się zagadkami okultyzmu. Jednak zarówno nauki przyrodnicze, jak i humanistyczne są zaangażowane, dlatego hamburski lekarz Dr. Maack, uznany mistrz okultyzmu, starał się wprowadzić pojęcie „nauki graniczne” jako xenologia. Przyciąganie astronomów do zajmowania się okultyzmem Flammarion próbował uzasadnić we wstępie do swojej książki „Zagadki życia duchowego”. Podobne tajemnicze zainteresowanie odczuwał Schiaparelli, badacz kanałów marsjańskich, Du Prel, który chciał udowodnić darwinizm na niebie, oraz prześladowany astrofizyk Zöllner, który z pewnością zostanie jeszcze odpowiednio zrehabilitowany.
Pozostaje jednak niezauważone, że w jeszcze większym stopniu fizycy są przyciągani do rozwiązywania zagadek okultyzmu, zwłaszcza ci, którzy zajmują się istotą materii i zjawiskami promieniowania. Faraday, który wprowadził pojęcie promienistej materii, zajmował się „przesuwaniem stołów”, choć z perspektywy parapsychologa, jak byśmy to dziś określili; podobnie okultystami byli Hittorf i Crookes. To oni położyli podwaliny pod dzisiejszą naukę o elektronach, co zadało ostateczny cios materializmowi, gdyż masa niezaprzeczalnie rozpuszcza się w energii. Niedawno również odkrywczyni polonu i radu, Maria Curie, która wyznaczyła nowe ścieżki w fizyce promieniowania, zwróciła uwagę na pokrewne zjawiska promieniowania w okultyzmie i uczestniczyła w londyńskich sesjach British College of Psychic Science z udziałem słynnego medium z Grazu, pani Marii Silbert. Również Marconi, zasłużony pionier telegrafii bezprzewodowej, wykazywał takie samo zainteresowanie.
Śmiałe wyznanie czołowego teoretyka eteru, O. Lodge’a, w sprawie okultyzmu jest powszechnie znane. Pewne zjawiska świetlne i ruchowe wzbudzają ogromne zainteresowanie fizyków, a magnetyczny fluid Mesmera, od Reichenbacha oraz emanacje Rochasa i Durville’a wydają się mieć podstawy rzeczywiste.
Tym samym zdobyto by przełomową nową wiedzę; z pewnością byłoby to potężnym bodźcem dla odważnych pionierów nauki.
źródło: Der Okkultismus wissenschaftliches Neuland für den Strahlungsphysiker. Von Professor D. Walter (Graz) ;Psychische Studien. Monatliche Zeitschrift, August 1923.