HERMES jest znany jako niebiański przewodnik dusz z „ciemnych siedzib”, mądry i wszechobecny bóg, w którym inicjowany rozpoznaje Geniusz Rozumu lub Boski Intelekt – Nous(1) w doktrynie platońskiej oraz mistycznego „Ducha Chrystusowego”.
Z tego powodu, ponieważ Rozumienie rzeczy świętych oraz zdolność ich interpretacji są darami Hermesa, jego imię zostało przypisane wszelkiej nauce i objawieniu o charakterze okultystycznym i boskim.
„Boski” to w istocie ten, kto zna tajemnice Królestwa Niebieskiego; dlatego św. Jan, prorok i wizjoner, zwany „Boskim”, jest szczególnie „umiłowanym” Chrystusa.
Hermes był uważany za „Posłańca Bogów”, który zstępował w głębiny świata Hadesu, by wyprowadzać z niego dusze, a następnie wznosił się ponad wszystkie niebiosa, by „napełnić wszystko”.
Albowiem Rozumienie musi badać zarówno głębiny, jak i wyżyny; nic nie może być przed nim ukryte, ani też nie osiągnie ono pełni nadprzyrodzonej i tajemnej wiedzy, jeśli najpierw nie zgłębi zjawiskowego i ziemskiego świata.
„To, że wstąpił, cóż innego oznacza, jak nie to, że najpierw zstąpił do niższych części Ziemi?”
Grecy, charakteryzujący się wspaniałą radością i beztroskim humorem, łączyli śmiech i wesołość nawet z misteriami religijnymi, czyniąc swoje święte alegorie ludzkimi i muzykalnymi, jak żadna inna kultura w historii. Hermes, jako boski wróżbita i objawiciel, był również żartobliwie nazywany złodziejem oraz patronem złodziei. Lecz w ten sposób skrycie wskazywano na potęgę i zdolność Rozumu, który potrafi uczynić wszystko własnym, przywłaszczając sobie wszelką wiedzę intelektualnie.
Zarzucanie Hermesowi kradzieży pasa Wenus, szczypiec Wulkana i pioruna Jowisza, jak również uprowadzenia bydła Apolla, miało symbolizować, że wszystkie szlachetne i dobre dary, nawet atrybuty samych Najwyższych Bogów, są dostępne dla Rozumu. Nic nie jest przed człowiekiem ukryte, jeśli tylko posiada on umiejętność właściwego poszukiwania.
HERMES, jako najbliższy towarzysz Słońca, jest tym, który otwiera bramy najwyższych niebios, objawia duchowe światło i życie oraz jest pośrednikiem świętych misteriów, których poznanie oznacza życie wieczne.
Hermes był uważany za boga handlu, zapasów i wszystkich ćwiczeń gimnastycznych, wymowy, a nawet złodziejstwa – ukradł bydło Apolla, gdy ten spędzał czas z tesalską młodzieżą.
Krótko mówiąc, był bogiem wszystkiego, co związane z zyskiem oraz wymagające sztuki i pomysłowości. Pewna dobroduszna przebiegłość zawsze była cechą jego charakteru, wynikającą z jego Rozumu.
Zbroja, w którą grecka sztuka wyposażyła Hermesa, jest symbolem Rozumienia. Posiada on cztery atrybuty, które są wcieleniem kręgu Konieczności:
„Krąg ludzkiego życia to: Poznawać, Chcieć, Czynić i Milczeć.”
- Skrzydła – Odwaga Odkrywcy – Czynić – Stopień Pierwszy
- Miecz – Wola Bohatera – Chcieć – Stopień Pierwszy
- Kapelusz – Roztropność Adepta – Milczeć – Stopień Drugi
- Laska – Wiedza Maga – Poznawać – Stopień Trzeci
Inicjowani w misteria Hermesa nie uznają żadnej władzy poza Rozumem. Nie nazywają żadnego człowieka królem ani mistrzem na ziemi – są prawdziwymi Wolnomyślicielami i Republikanami.
„Gdzie Duch Pański, tam wolność.”
Laktancjusz w swoich „Bożych Instytucjach” pisze:
„Hermes twierdzi, że ci, którzy znają Boga, są bezpieczni przed atakami demonów i nie podlegają nawet losowi.”
Moce Przeznaczenia rezydują w gwiazdach, czyli w sferze astralnej, zarówno kosmicznej, jak i mikrokosmicznej. W greckim micie moc astralna była symbolizowana przez Argosa, stujookiego geniusza strefy gwiezdnej, Panoptesa – wszechwidzącego giganta, którego przechytrzenie i zgładzenie było największą chwałą Hermesa.
Znaczenie tej alegorii jest jasne: ci, którzy posiadają hermetyczny sekret, nie podlegają Przeznaczeniu, lecz przekroczyli więzy metempsychozy i uwolnili się od „nieustannego kręcenia się w kole” Losu.
„Poznać Boga to przezwyciężyć Śmierć i moc Śmierci.”
„Poznać źródło i tajemnicę złudzenia to wznieść się ponad złudzenie.”
źródło: Concerning Hermes; HERMETIC BROTHERHOOD of A.L. and E. Organized in Chicago, Illinois, in 1875. by William P. Phelon, M.D. and Mira Phelon, C.S.D.
-
Słowo nous w kontekście tego zdania odnosi się do pojęcia znanego z filozofii platońskiej i neoplatonizmu. W tłumaczeniu możemy je rozumieć jako:
- Boski Rozum,
- Intelekt,
- Wyższa Świadomość,
- Umysł Absolutny,
- Duchowa Inteligencja.
W doktrynie Platona nous jest najwyższą formą poznania, czystym intelektem, który umożliwia zrozumienie rzeczywistości poza światem zmysłowym. Jest to zdolność postrzegania prawdziwej, duchowej rzeczywistości, nieprzysłoniętej przez iluzje materii.
W kontekście Hermesa można interpretować nous jako boską mądrość i rozum, który umożliwia inicjowanemu dostęp do wyższej wiedzy i duchowego oświecenia. Hermes jest zatem symbolem boskiego intelektu, który przewodniczy duszom w ich drodze ku poznaniu prawdy i wyzwoleniu.