Magiczne Lustro

Magiczne Lustro

W legendzie o Bachusie, Grecy tajemniczo sugerują, że wszechświat fizyczny jest tylko wypolerowanym lustrem, w którym widzimy odbicie świata niebiańskiego. Tak więc, w lustrze materii widzimy nasze indywidualności odbite jako osobowości; nasze ciała są jedynie cieniami naszych dusz, rzucanymi na dzień na substancję iluzji. Zrozumienie, że forma i wygląd są jedynie odbiciami naszych niewidzialnych dyspozycji, to znać samego siebie.

W świetle tej tezy, usiądź przed swoim lustrem i studiuj swoją twarz; odchyl się, spójrz na siebie w sposób kalkulacyjny i zapytaj swoje odbicie: „Gdybym spotkał cię na ulicy, czy zaufałbym ci? Gdybym spotkał cię w odludnym miejscu w ciemną noc, czy przeżyłbym, by wrócić do domu? Gdybyś był obcym, czy chciałbym cię za przyjaciela?”

Przypomina to historię (prawdopodobnie autentyczną) o pewnej kobiecie, która miała tak brzydką dyspozycję i odpychające rysy, że bała się patrzeć na swoją twarz, więc przez czterdzieści lat ubierała się i dbała o higienę, nie patrząc ani razu w lustro. Jak dziwne by to nie było, wolała to, niż złagodzić swoje rysy poprzez zmianę swojej dyspozycji.

Dlatego, gdy zobaczysz swoje odbicie, traktuj je jak zupełnie oddzieloną osobowość. Następnie szczerze zanotuj swoje reakcje. Twoja analiza może ujawnić, że cień w lustrze ma twarde, zimne usta, które lekko opadają w kącikach. Te usta prawdopodobnie wywołają nieprzyjemną reakcję, ale wcześniej to inni to odczuwali, a nie ty sam. Dlatego nieznajomy spotykający cię musi wydawać się obojętny lub oczarowany, patrząc na twoje nieprzyjazne rysy. Przypomnisz sobie słynny limeryk, który brzmi mniej więcej tak:

„Nie jestem bardzo przystojny, to prawda,
Moja twarz jest nieco krzywa;
Ale nie przejmuję się tym, bo stoję za nią,
A cały ból jest twój.”

Używając lustra, nagle możesz spotkać się jako nieznajomy. Możesz określić, jak bardzo jesteś przeszkodą dla własnych celów i dążeń. Po około pół godzinie intensywnego patrzenia, pewna osoba westchnęła ciężko i smutno zauważyła: „Jakim pustym tworem jestem; jestem płytki, bez wyrazu. W rzeczywistości, nie widzę żadnego inteligentnego powodu mojego istnienia.”

Jeśli twarz jest pusta, należy ją wypełnić. Jeśli jest płytka, pogłębić ją; jeśli jest wąska, poszerzyć; jeśli jest zbyt krótka, wydłużyć. Pracuj nad sobą, swoimi myślami, emocjami i ideałami, aż będziesz mógł szczerze powiedzieć, patrząc w odbicie swoich oczu, że twarz przed tobą to osoba, którą naprawdę chciałbyś poznać. Myśli i uczucia odtwarzają się na delikatnych wyściółkach twarzy, aż twoja twarz stanie się repliką twojej duszy. Nawet najmniejszy szczegół jest znaczący – włosy, tekstura skóry i koordynacja części. Zwolennicy dziedziczności przyznają, że potrzeba miliona lat, aby wyrzeźbić nos. Ciało to glina garncarza, codziennie formowana w kształt zgodny z wewnętrzną integralnością.

Teraz nadchodzi technika poprawy. Spróbuj spędzać dziesięć minut dziennie na rekonstruowaniu swojej twarzy. Jest to filozoficzna prawda, że jeśli podniesiesz swoje standardy etyczne, podniesiesz również swoją twarz. Oto okazja do nowego trendu – filozoficznego liftingu twarzy. Nigdy nie stanie się popularny, ponieważ wymaga pracy.

Po przeanalizowaniu istniejących warunków, zdecyduj, jakie ulepszenia chcesz wprowadzić. Może twoje oczy są trochę podejrzliwe lub zbyt często je mrużysz. Na pierwsze, ustanów nowy standard uczciwości, na drugie, bądź mniej podejrzliwy i ujawnij sekrety, które tak długo pielęgnowałeś. Jeśli twoje oczy są szeroko otwarte, jesteś powierzchowny i powinieneś poszukiwać refleksji. Jeśli twarz ma tendencję do opadania lub wygląda na wychudzoną i pustą, to typowe dla pesymistów. Dla takich osób prawda, że do zmarszczenia się potrzeba dwa razy więcej mięśni niż do śmiechu, jest bardzo trafna.

Zmień swoje nastawienie i obserwuj, jak kąciki twoich ust podnoszą się, tak jakby zostały przesunięte chirurgicznie. Usuń oszustwo, a twoje oczy się otworzą; myśl, a twoje oczy wrócą na swoje miejsce. Dziwne, ale prawdziwe, w ciągu kilku lat osoba może przebudować swoją twarz, tak że choć może nie być piękna, będzie wyraźnie atrakcyjna. W tej epoce konkurencji, wygląd osobisty jest potężnym czynnikiem sukcesu każdej osoby lub przedsięwzięcia. Wyraz twojej twarzy będzie miał wiele wspólnego z pozycją, jaką zajmiesz w społeczeństwie. Mój przyjaciel, który miał niesamowitą zdolność wykrywania złodziei, powiedział, że rzadko zawodzi, ponieważ potrafił wykryć nieuczciwość w teksturze skóry. Kiedy nawet nasze pory dają świadectwo, jedyną alternatywą jest uczciwość.

Badanie twojej twarzy odkryje przed tobą wspaniałe psychologiczne tło życia, sferę, której subtelności są niezauważane przez dziewięćdziesięciu dziewięciu na stu ludzi. Większość z nas żyje w tak zwanej oczywistości. Za oczywistością jednak kryje się sieć wrodzonych przyczyn i impulsów, które czynią nas tym, kim jesteśmy. Wszyscy jesteśmy tyranizowani przez okoliczności, dopóki nie wzniesiemy się ponad nie, biorąc nasze życie w swoje ręce i kształtując siebie w ideał, którym pragniemy być. Te małe rozmowy z nieznajomym w lustrze wiele osiągną. Stając z boku i obserwując siebie, jak przechodzisz, poczujesz zdecydowaną potrzebę samodoskonalenia, którą być może nigdy byś nie odczuł.

źródło:  „The Magic Mirror” from  The ALL-SEEING EYE. BEING A MONTHLY MAGAZINE By MANLY P. HALL.October 1930.