KRÓLOWA KIJÓW

Przedstawia kobietę niezależną o skomplikowanej osobowości. Obdarzoną bujną i natchnioną wyobraźnią, jest równie zdolna do rozwagij jak i do szaleństwa.

Czuła i popędliwa, wrażliwa i uparta. Ma wielkie zaufanie do siebie samej, zna swoją wartość, cierpi, gdy doznaje niepowodzenia, i trudem wybacza upokorzenia. Idzie swoją drogą i depcze bezlitośnie to co jej przeszkadza. Łatwo daje się ponieść namiętności. Oczekiwanie na przyjemność stwarza jej więcej radości niż spełnienie. Jej natura, dumna i nieposkromiona, lecz równie spontaniczna i rozważna, jest przyczyną najbardziej nieprzewidzianych i niepojętych zmian i wydarzeń.

Przyzwyczajenie do zmiennych kolei losu sprawia, że potrafi stawić czoło najtrudniejszym sytuacjom.

Jest indywidualistką, lubiącą cygańskie życie. Artystka. Cierpi z powodu każdego ograniczenia. Inteligentna, władcza, rządzi w swym ognisku domowym, jeżeli je w ogóle potrafiła stworzyć i zachować, co zda się rzadko. Na ogół wychodzi za mąż i rozwodzi się wielokrotnie.

Jeśli jest wolna, żyje i prowadzi się jak mężczyzna. Jest graczem i pełnym znaczeniu tego słowa. Kusi los i przyjmuje związane z tym ryzyko. W rozkładzie przedstawia kobietę, która ma psychiczną, finansową  albo intelektualną przewagę nad pytającym, dla którego jest to dobrym albo złym „aniołem”. Może też reprezentować cudzoziemkę.

– fragmenty z książki  „Tarot Marsylski Sztuka Wróżenia” autor Helena Starowieyska