Goethes horoskop i jego stosunek do astrologii

To, że Goethe, urodzony w 17. stopniu znaku Skorpiona, miał słońce w zenicie, jest dzisiaj powszechnie znane każdemu zainteresowanemu astrologią, podobnie jak fakt, że Saturn znajdował się tak blisko ascendentu (punktu wschodu lub wschodniego), że jego życie po urodzeniu przez długi czas było zagrożone. Jak dokładnie to uniwersalne geniusz było zorientowane astrologicznie, potwierdza jego własny opis horoskopu, którym znana jest jego autobiografia, gdzie nie zapomina o okolicznościach, które aspektowo uratowały mu życie. (Progresywny ruch Księżyca i Słońce w dominacji we własnym znaku).

Jego usposobienie również wywodzi astrologicznie; jego skłonność do melancholii (przez Saturna w XII domu), jego radosna natura z drugiej strony przez Wenus i Merkurego po obu stronach Słońca. Jak większość urodzonych w Skorpionie, Goethe również stanął przed wyborem, czy podążać stromą ścieżką wyrzeczeń i wzlotów, czy szeroką ścieżką przyjemności i upadku; wywalczył sobie, wspierany przez Opatrzność, tę pierwszą w trudny sposób. Samotność – nawet w towarzystwie – budzi wyższą naturę, aspekt Saturn-Księżyc pokazuje zdolność do zamknięcia się w domu przed światem bez urazy; aspekt Saturn-Uranus przynosi z kolei rozczarowania, alienacje i wrogość w literaturze. Korzystny aspekt Jowisz-Neptun sprzyja rozwojowi jego dziedzicznych zdolności, zdolności do oceny, przez co przeciwnik między ja a światem (Wenus w sekstylu do Neptuna i w opozycji do Jowisza) znajduje swoje rozwiązanie. Przeciwwaga między indywidualnością a osobowością (opozycja Słońce-Księżyc): „Dwie dusze, ach, mieszkają w mojej piersi” jest zrównoważona przez Saturna w stosunku do Księżyca i Marsa w stosunku do Słońca.

Potrafił on przejść od wewnętrznych przeżyć do realizacji sensu świata i życia, choć często pod wieloma walkami. Ale Słońce z Wenus w zenicie były wrodzonymi przeciwwagami dla jego wewnętrznej natury.

Od wyglądu zewnętrznego po szczegóły duszy znajdujemy w Goethem szlachetny typ Skorpiona. Poważny, melancholijny, marzycielski, medialny, skłonny do magii i mistycyzmu, cieszący się życiem, porywczy, bogaty w nadzieje i pragnienia, krótko mówiąc, pełen siły fizycznej i duchowej, jest on połączony w „Fauście”. Faust to sam Goethe, trudny do zgłębienia człowiek Skorpiona z głębokim spojrzeniem, z głębokim uczuciem dla rzeczy, które są ukryte dla innych.

Skorpion odnosi się do VIII domu horoskopu, śmierci i niewidzialnego świata na jego obu biegunach, czy to geniuszy, czy demonów. Urodzony w 2. dekanacie tego znaku, Neptun jest kobiecą planetą, władcą podrzędnym w tym znaku Marsa. Stąd kobieta, „wiecznie przyciągająca kobieta” odgrywa tak dużą rolę w jego życiu!

Goethe był przekonany o prawdziwości astrologii; jego własne pisma, jego kontakt z Schillerem to wystarczająco dowodzą, tak, że nawet kwestionował poprawność niektórych podstawowych zasad astrologicznych z pełnym prawem, na przykład, że każda opozycja planetarna musi mieć niekorzystne działanie. Dziś wiemy, że najlepsze aspekty mogą być „złe” w pewnych okolicznościach. Bez reinkarnacji i karmy nie ma uzasadnionej astrologii, nie ma poważnego astrologa; to również Goethe udowodnił. Goethe mógł się urodzić tylko w Skorpionie!

źródło: Goethes Horoskop und sein Standpunkt zur Astrologie. Von Oberst Baron Georg von Szveteney; „Zentralblatt für Okkultismus” Miesięcznik do badania całokształtu nauk tajemnych, Juli 1932.