Fizjognomika

Fizjognomika.

Fizjognomiczny typ, rozumiejąc pod tern wyrażeniem nie tylko rysy twarzy, ale i wrażenie wywołane przez ogólny nastrój ciała i charakter pewnych ruchów ciała z astrologicznego punktu widzenia określa się przez następujące warunki przytoczone przeze mnie w porządku ich znaczenia:

1. przez przebywanie w I-m domu oznaczonych planet;
2. naturę gospodarza I-go domu;
3. natury planet rzucających aspekty na Ascendens;
4. naturę Znaku Zodjaka, w którym znajduje się Ascendens;
5. naturę Gospodarza całego horoskopu;
6. pozostałe horoskopowe dane.

W tym krótkim zarysie fizjognomiki nie możemy się zająć wpływem Zodjakalnych Znaków. Mówić będziemy tylko o tych  osobliwościach (anatomicznych, fizjologicznych i ,częściowo astralnych i mentalnych), które określają planetarne wpływy przytoczone pod No. 1, 2, 3 i 5.
Wpływy owe są zawsze (lub prawie zawsze) mieszane; ażeby mówić o nich, sztucznie przedstawiają sobie siedem czystych planetarnych typów, teoretycznie odpowiadających każdy  wpływowi jednej tylko planety na osobnika.

Oto jak Tradycja charakteryzuje te „Planetarne Typy” (kliknij w typ):

 

Oczywiście, dobrze spotkać człowieka, należącego zupełnie dokładnie do jednego  z opisanych typów. My spotykamy prawie zawsze mieszane typy z przewagą atoli określonych  planet natury których powinniśmy rozważyć, rozwiązując  pytania o zdolnościach osobnika o wyborze przez niego profesji (zajęcie) itp, dla  okkultysty najważniejsze wiedzieć, jak rozdzielają się między typami zdolności do oddzielnych gałęzi ezoteryzmu i skłonności  do tych lub innych praktycznych jego zastosowań.

Oczywiście, na wysokich stopniach Adepta tu pożądany syntetyczny, Który wchłonął w siebie influksy wszystkich siedmiu  ’Wtórnych Przyczynowości” i harmonicznie ich w sobie rozdzielił. Nie przeszkodzi to nam podać kilka szczególnych wskazówek zgodnie obiecanem.

Dla nauczycieli Ezoteryzmu są konieczne: Saturn, Merkury i Wenera. Pożądana. obecność Słońca; czasem dobry Mars.

Dla starszych działaczy w wolnomularstwie (masoni) są ważne: Jowisz, Wenera i Mars
Dla maga są potrzebne: Saturn, Merkury i Mars.
Teurg potrzebuje: Słońce i Wenerę.
Kabbaliście teoretykowi są niezbędne: Saturn z Merkurem, tak samo, jak i gabinetowemu astrologowi. ·
Jasnowidz, psychometra, wróżbici, wróżki  itp. zawsze ulegają Księżycowi.
Dla doświadczeń z medjami, histeryczkami, wrażliwymi  itd. najpodatniejsze mieszanina Wenery z Księżycem, a jeżeli nie ma takowych – czystego typu Wenery. Ostatni nadają się znakomicie do wszelkiego rodzaju suggestji.

W Poświęcających Łańcuchach wśród przedstawicieli młodszych stopni Poświęcenia zawsze zauważa się  się mnóstwo młodych ludzi z przewagą Księżycowego wpływu. Z początku słuchają Nauczycieli; czynią dobre postępy, ale w następnie  prawie zawsze odrywają się od Poświęconych Łańcuchów na mocy właściwej Księżycowemu typowi podatności  na poboczne wpływy.

W stosunku do czystego lub prawie Czystego Słonecznego typu powiem, że dla niego nadają się poważne Kapłańskie czynności bez skomplikowania takowych przez Nauczycielstwo.  Czystemu Jowiszowi są przeznaczone bardzo zajęcia w historii Ezoteryzmu.

powrót do arkanu siedemnastego ⇐

powrót  ⇐

źródło: 

Tytuł: Tajemna wiedza duchowa cz 2
Wariant tytułu: Tajemna wiedza duchowa : encyklopedyczny wykład nauk tajemnej wiedzy duchowej opracowany na podstawie egipskiej symbolistyki
Autor: Gomulicki, Marian
Książnica Cieszyńska