Cesarz niemiecki i różdżka radiestezyjna

Przekazano z Wilhelmshöhe do Lokal-Anzeiger w Berlinie, w dniu 28 sierpnia:

„Książę Hans von Carolath, były dowódca 7. pułku kirasjerów, który obecnie odbywa kurację powietrzną w Wilhelmshöhe, został zaproszony na zamek cesarski, aby wygłosić wykład przed cesarzem Wilhelmem II na temat użyteczności różdżki radiestezyjnej w odnajdywaniu zgubionych przedmiotów oraz odkrywaniu źródeł wody.

Książę, który posiada zdolność wprawiania różdżki w ruch w miejscach, gdzie znajdują się poszukiwane przedmioty, przeprowadził liczne eksperymenty, które zakończyły się pełnym sukcesem.

Przedmioty takie jak portmonetka, broszka itp., które na polecenie cesarzowej zostały potajemnie ukryte w parku, zostały szybko odnalezione dzięki różdżce.

Księżniczka Wiktoria Luiza ukryła nawet w piasku szpilkę do kapelusza ozdobioną brylantami; i tym razem przedmiot został natychmiast odnaleziony.

Następnie cesarz wraz ze swoim gościem udał się do części parku niedaleko pustelni, zwanej Promenadą Filozofów, aby obserwować eksperymenty związane z poszukiwaniem źródeł wody.

Wynik nie kazał na siebie długo czekać; już po kilku chwilach książę von Carolath ogłosił odkrycie dotychczas nieznanego źródła o pewnym znaczeniu, znajdującego się na głębokości 50 metrów. Na życzenie cesarza dokładnie określono kierunek źródła oraz punkt, w którym wypływa na powierzchnię – dno fosy otaczającej zamek.

Cesarz był tak zachwycony rezultatami, że sam chciał spróbować swoich sił w poszukiwaniu, ale – zapewne onieśmielone majestatem cesarskim – źródła uparcie odmawiały ujawnienia się. Wygląda na to, że władanie marszałkowską buławą bardziej odpowiada imperialnemu „rhabdomancie” niż posługiwanie się różdżką.

Cesarz podziękował księciu, wyrażając nadzieję, że wkrótce zalety różdżki radiestezyjnej zostaną powszechnie uznane. Dodał również, że niemieckie rolnictwo mogłoby bardzo na tym skorzystać.

Na koniec, w podziękowaniu za wykład i przeprowadzone eksperymenty, cesarz podarował księciu von Carolathowi dwie cenne ryciny.”

źródło: L’empereur allemand et la baguette divinatoire (Annales des sciences psychiques, wrzesień 1906); La Lumiere  NOVEMBRE 1906.